Тема 8. Громадянське суспільство
Навчальна мета: поглиблення знань курсантів щодо громадянського суспільства та умов його формування і розвитку. Особливу увагу звернути на суб’єктивні чинники функціонування громадянського суспільства – так званий “соціальний капітал”. Основні поняття: громадянське суспільство, соціальний капітал, міжособистісні відносини, повсякденні інтереси. Час: 2 години. Навчальні питання: 1. Поняття громадянського суспільства, умови його формування. 2. Взаємозв’язок громадянського суспільства та держави.
Теми рефератів: 1. Поняття “соціального капіталу” у сучасній політичній науці. 2. Роль держави у формуванні громадянському суспільстві. 3. Структура та закономірності розвитку громадянського суспільства. 4. Роль юристів у забезпеченні функціонування й розвитку громадянського суспільства.
Навчально-методична література Нормативно-правові акти
5. Конституція України. 6. Конституція Автономної Республіки Крим. 7. Закон України “Про міліцію” (23.01.1993 р.). 8. Закон України “Про національні меншини в Україні” (25.06.1996 р.). 9. Закон України “Про об'єднання громадян” (16.06.1992 р.). 10. Закон України “Про політичні партії” (10.07.2001 р.). 11. Закон України «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами» (19.06.2003 р.). 12. Розпорядження МВС України від 25.09.2008 р. №1023 «Про затвердження Програми підвищення довіри населення на 2009-2010 роки». 13. Загальна декларація прав людини (1948 р.). 14. Європейська конвенція про захист прав та основних свобод людини (1950 р.). 15. Міжнародний пакт про громадянські і політичні права (1966 р.) 16. Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права (1966 р.). 17. Декларація Ради Європи і програма виховання громадян в дусі демократії, заснованого на усвідомленні ними своїх прав та обов’язків (1999 р.). 18. Декларація про права осіб, що належать до національних або етнічних, релігійних та мовних меншин. Резолюція 47/135 Генеральної Асамблеї ООН (1992 р.) та інші. Основна література
2. Королько В.Г. Основы паблик рилейшнз. – М.– К., 2000.
6. Патнам Р.Д. та ін. Творення демократії: традиції громадської активності в сучасній Італії / Пер. з англ. – К., 2001.
9. Політологія. Кн. перша: Політика і суспільство. Кн. друга: Держава і політика / А.Колодій, Л.Климанська, Я.Космина, В.Харченко. – 2-е вид., перероб. та доп. – К., 2003.
Додаткова література
4. Крос К., Гакет Р. Політична комунікація і висвітлення новин у демократичних суспільствах: перспективи конкуренції / Пер. з англ. – К., 2000.
Проблемні питання: 1. Які види відносин між людьми складають сферу громадянського суспільства? 2. Порівняйте характеристики громадянського суспільства і держави: що між ними спільного і у чому їх відмінність? 3. Які головні інститути громадянського суспільства, завдяки яким реалізуються повсякденні інтереси? 4. Як змінюються відносини держави і суспільства з розвитком свободи особистості? 5. Які економічні передумови формування і розвитку громадянського суспільства? 6. Які соціальні передумови формування і розвитку громадянського суспільства? 7. Які культурні передумови формування і розвитку громадянського суспільства? 8. Які політичні передумови формування і розвитку громадянського суспільства? Методичні рекомендації до семінару Характеристику громадянського суспільства слід розпочати з визначення даного поняття, історії виникнення та становлення ідеї громадянського суспільства. Ідеї громадянського суспільства можна знайти ще в античності – у творах Аристотеля й Цицерона. Макіавеллі висловив думку, що в суспільстві існують інтереси не лише держави. Т.Гоббс та Дж.Локк вперше використали термін «громадянське суспільство».Г.Гегель доводив самостійність цього поняття та явища. Потім слід розглянути умови, за яких можливе становлення громадянського суспільства як системи добровільних організацій та союзів громадян, які створюються для захисту відповідних інтересів. Самоорганізація громадян – найважливіша передумова і ознака громадянського суспільства. Переходячи до другого питання, слід зазначити, що через різного роду організації груп інтересів громадянське суспільство вступає в особливі стосунки з державою, яка повинна захищати інтереси громадянського суспільства в цілому і його суб’єктів, зокрема від елементів і структур, що мають егоїстичну або анти громадянську спрямованість. Розгляд третього питання слід почати з того, що особливістю і суперечливістю трансформаційного етапу в Україні є те, що складнощі перехідних процесів зумовлюють посилення регулюючої ролі держави, а з іншого боку – розбудова громадянського суспільства передбачає роздержавлення суспільних інститутів, зменшення державного впливу на них. Окрім того, в Україні недостатньо розвинутий так званий «середній клас», який складається з власників і має становити не менше ніж 50% населення. Четверте питання необхідно почати з визначення правової культури особистості, яка складається із правової свідомості та навичок і форм правової діяльності. Оскільки розвиток громадянського суспільства передбачає активну участь людини у суспільному й політичному житті, то правова культура є тим фактором, що забезпечує ефективність громадянської діяльності осіб та їх організацій. Семінарське заняття №7.
|