Правила переносу слів
Правила переносу слів поділяються на дві групи: орфографічні та технічні. Орфографічні правила: 1. Слова переносяться з рядка в рядок за складами: за-кон, пра-во, дер-жа-ва, кон-вен-ція, про-по-зи-ція, уні-вер-си-тет, ака-де-мія.
2. Не можна розривати буквосполучення дж, дз, що позначають один звук. Слід переносити за-твер-дже-ння, пого-дже-ння, на-род-жен-ня. Якщо вони не становлять одного звука, то можна розривати: над-звичайний, від-значити.
3. Одна літера не переноситься і не залишається у попередньому рядку: а-кадемі-я, у-ніверситет, мрі-я, ши- я, а-гент, а-лібі тощо.
4. М'який знак і апостроф не відокремлюються при переносі (тобто залишаються у попередньому рядку): пам'-ять, ув'-яз-не-ний, віль-ний тощо.
5. У складних словах не слід залишати у попередньому рядку частину другої основи, якщо вона не становить складу. Слід переносити: вище-сказаний, біло-сніжний, загально-вживаний, далекоглядний, високо-оплачуваний, законо-проект, право-творчий, документо -знавство тощо.
6.Не розриваються абревіатури, утворені з початкових букв: КНУВС, ОНЮА, ЧАЕС, УМВС, СБУ, УБОЗ, УМВС, Мінфін, Мін'юст, юрфак тощо.
Технічні правила: 1. Не можна переносити прізвище, залишаючи у попередньому рядку ініціали.
2. Не можна переносити скорочення від цифр, яких вони стосуються: року, статті, століть, кілограмових чи метричних мір. Слід писати в одному рядку: 2009 р.; cm. 10; 20 кг; XXI ст.; 2009 - 2010 рр.
3.Не можна розривати умовні графічні скорочення, наприклад: р-н, х-ка, сусп-во, д-ва, в-во, гр-н, гр-ка.
|