Згідно з Конституцією України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні й інші природні ресурси в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу (ст. 13). Використання землі в Україні платне. Метою запровадження плати за землю є формування джерела коштів для фінансування заходів із раціонального використання й охорони земель, підвищення родючості ґрунтів, відшкодування втрат власників землі й землекористувачів, пов'язаних із господарюванням па угіддях гіршої якості, ведення земельного кадастру, здійснення землеустрою та моніторингу земель, проведення земельної реформи та розвитку інфраструктури населених пунктів.
Плату за землю справляють у вигляді земельного податку або орендної плати (що визначається залежно від грошової оцінки земель) відповідно до ЗУ «Про плату за землю» в редакції від 19.09.1996 р. № 378/96-ВР (зі змінами) (далі - Закон).
Платниками є власники землі та землекористувачі, в тому числі орендарі. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів — учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. Справляння останнього за земельні ділянки, надані в користування у зв'язку з укладенням угоди про розподіл продукції,