Запобігання податковим правопорушенням не завжди дає очікувані наслідки, тому особливого значення набувають питання регулювання покарань за здійснення податкових проступків та злочинів. Скоєне правопорушення неодмінно призводить до застосування санкцій. При цьому останнє можна класифікувати за кількома ознаками.
Так, за характером вплину: безпосереднє покарання санкції, що впливають безпосередньо па платника, ного майновий стан (позбавлення волі, штраф, конфіскація об'єктів оподаткування тощо); опосередковане покарання -- санкції, які безпосередньо не завдають майнових втрат платникові, проте зменшують його надходження у перспективі або обмежують його діяльність (арешт рахунка, тимчасове припинення діяльності підприємства тощо). За галузевою приналежністю — фінансово-правові, адміністративно-правові, кримінально-правові санкції.
До санкцій, закріплених фінансово-правовими нормами й застосовуваних у разі порушення податкового законодавства, належать: стягнення донарахованих сум податків, інших обов'язкових платежів; штрафи; пеня, адміністративні штрафи. Слід зазначити, що йдеться саме про перелік санкцій, визначених у фінансово-правових нормах (у даному разі податкових), однак ці санкції не є в чистому вигляді фінансовими. Особливо це стосується адміністративних штрафів. Разом із тим і штрафи, і пені можуть належати до фінансово-правових санкцій.
Сукупність наявних санкцій можна поділити па групи за їх однорідністю, зокрема: санкції за порушення податкової дисципліни, касової дисципліни, санкції за порушення порядку ліцензування тощо. Осіб, на яких накладають фінансові санкції та адміністративні штрафи, перелік порушень, а також найменування
Глава 20. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ПОДАТКОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА 525
|
Штрафна санкція (штраф) — плата у фіксованії"! сумі або у вигляді відсотків суми податкового зобов'язання (без ураху ііаипя пені та штрафних санкцій), яку справляють із платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
Штрафні санкції контролюючі органи накладають у таких розмірах:
|
' Неоподатковуваний мінімум доходів громадян було введено в шка лу ставок оподаткування Декретом Кабінету Міністрів України «Про при бутковий податок з громадян» від 26.12.1992 р. № 13-92 (зі змінами) та Ука зу Президента України «Про збільшення неоподатковуваного мінімуму та ставки прогресивного оподаткування доходів громадян» від 13.09.1994 р. № 519/94 (зі змінами). Із введенням у 1996 р. національної валюти (тривні) неоподатковуваний мінімум доходів громадян почав становити 17 гріпігш,. У зв'язку із прийняттям ЗУ «Про податок з доходів фізін х осіб» вище названі акти з 01.01.2004 р. втратили чинність. Разом із тим неоподатковува ний мінімум доходів громадян залишився як застосовувана одп пі ирп
розрахунку фінансових та адміністративних санкцій, передбачених рядом документів, зокрема Законом та Кодексом України про адміністративні правопорушення.
|