22 березня 2001 р. Верховна Рада України ухвалила новий Бюджетний кодекс у третьому читанні і в цілому. Коли Президент України підписав його 21 липня 2001 р., стало зрозуміло, що цей Кодекс стане наріжним каменем бюджетної політики в Україні на багато років. Попри те, що цьому документу судилася безпрецедентна в історії вітчизняного законодавства напруга постголосувальних перипетій (зокрема, президентське вето, спроба його подолати та голосування документу в новій редакції, запропонованій Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету з урахуванням пропозицій Президента), очікується, що Бюджетний кодекс закладе підвалини бюджетної політики в Україні на передбачуване майбутнє. Більш того, вже наприкінці 2000 р. уряд України взяв на озброєння низку ключових положень Бюджетного кодексу, надав їм статусу Постанови Кабінету Міністрів України і матеріалізував їх при підготовці Бюджету-2001. Уважний погляд спеціаліста помітить також ідентичність кількох статей України "Про Державний бюджет України на 2001 рік" і відповідних положень Бюджетного кодексу. Таким чином, в очікуванні вирішення своєї остаточної законодавчої долі більшість положень Бюджетного кодексу вже випробувані на вибоїнах вітчизняної бюджетної системи.
Зважаючи на те, що новий Кодекс закладає підвалини модифікованого бюджетного процесу в Україні, важливо, щоб усі, хто причетні до бюджетного кодексу, а також широка громадськість були якнайшвидше ознайомлені з основними положеннями цього документу.
Ухвалення Бюджетного кодексу переслідує подвійну мету. З одного боку, необхідно створити або ж узаконити зрозумілу і логічну схему для ухвалення бюджетних рішень та ефективного їх виконання - спільну, наскільки це можливо, для всіх ланок бюджетної системи. З іншого, реформувати та вдосконалити систему міжбюджетних відносин в Україні.