При розгляді різних податків, було з'ясовано їхні основні ознаки, зроблено висновок, що майже всі доходи бюджетів є обов'язковими платежами, та основне місце серед них займають податки. Закон України "Про систему оподаткування" виділяє доходи бюджету на податки і збори, називаючи останні обов'язковими платежами. Це призвело до того, що в цьому Законі регламентуються податки та обов'язкові платежі, до яких віднесені збори, мито, внески до Пенсійного фонду та до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, хоча між цими видами платежів є суттєва різниця.
За бюджетною класифікацією (розділ 1 "Класифікація доходів бюджетів") до податкових надходжень віднесені (крім різних податків): збори за спеціальне використання природних ресурсів (лісових та користування земельними ділянками лісового фонду); збір за спеціальне використання водних ресурсів; платежі за користування надрами; збір за геологорозвідувальні роботи, що виконані за рахунок державного бюджету; плату за використання інших природних ресурсів. Про сутність податків і податкових відносин мова йшла раніше, тому ще раз розбирати питання про те, що податки — це безеквівалентний для окремого платника платіж, не варто. Якщо людина користується природними дарами, за них треба платити, але не податок, а обов'язковий, встановлений державою, збір (платіж).
До податкових платежів віднесено і ввізне та вивізне мито (податки на міжнародну торгівлю) та кошти, отримані за здійснення консульських дій.