Аналіз рентабельності окремих видів продукції
У процесі аналізу рентабельності окремих виробів виявляється нерентабельна продукція і вивчаються можливості усунення причин, що спричиняють нерентабельність даної продукції або зняття її з виробництва. Рентабельність одиниці продукції розраховується: (1.58) Аналіз проводиться шляхом зіставлення даних звітного періоду з даними минулого періоду. Розраховується відхилення і вивчається вплив факторів на відхилення фактичного рівня рентабельності від базового. На зміну рівня рентабельності одиниці продукції впливають два фактори: 1. Зміна продажної ціни. 2. Зміна собівартості. З метою аналізу рентабельності окремих видів продукції складається така аналітична таблиця. З даних аналітичної таблиці видно, що рентабельність одиниці продукції знизилася на 1,1 пункта. На цю зміну вплинули такі фактори: 1. Зниження продажної ціни. Для розрахунку впливу цього фактора необхідно розрахувати проміжний показник за формулою: (1.59) де Ці - ціна звітного року; С0 - базова собівартість продукції. За даними аналітичної таблиці розрахунок буде мати такий вигляд: 1. Зміна ціни: (50,25 - 38,75): 50,25 х 100 = 22,89 %. 22,89 - 63,75 = - 40,86 %. 2. Вплив зміни собівартості продукції: Баланс факторів: - 40,86 + 38,11 = - 2,75.
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ 1. Яка мета аналізу прибутковості та рентабельності підприємства? 2. Наведіть систему показників прибутковості й рентабельності підприємства. 3. Як визначається показник загальної рентабельності виробництва (рентабельність фондів)? 4. Як визначається показник рентабельності товарної продукції? 5. Як визначається показник рентабельності реалізованої продукції (рентабельність продажів)? 6. Як визначається показник рентабельності одиниці продукції? 7. Які етапи входять до методики факторного аналізу рентабельності? 8. Наведіть таблицю, що складається з метою аналізу рентабельності. 9. Які фактори впливають на рівень рентабельності одиниці продукції?
10. Які фактори впливають на рівень рентабельності виробництва? 11. Як розраховується коефіцієнт рентабельності усього капіталу підприємства? 12. Як розраховується коефіцієнт рентабельності основних засобів і інших позаобігових активів? 13. Як розраховується коефіцієнт рентабельності власного капіталу? 14. Як розраховується коефіцієнт рентабельності перманентного капіталу?
|