Для зменшення нерівномірності подачі поршневих насосів використовуються повітряні пневматичні компенсатори. На нагнітальному боці, як правило, встановлюють компенсатори, раніше наповнені стисненим газом (пневмокомпенсатори), а на всмоктуючому—повітряні (наповнені повітрям під атмосферним тиском). При малій висоті всмоктування компенсатори на всмоктуючому боці насоса не встановлюється.
Нагнітальні пневмоком-
пенсатори (рис. 1.25) бувають двох типів: тупикові та проточні. Проточні трубчасті компенсатори (рис. 1.25, в) здобули обмежене застосування. Тупикові компенсатори поділяють на діафрагмові з перфорованою трубкою (рис. 1.25,а), діафрагмові сферичні (рис. 1.25,6) та клапанні (рис. 125, г).
В діафрагмових компенсаторах буровий розчин та стиснений газ розділені гнучкою діафрагмою. При високому тиску нагнітання
буровий розчин йде в компенсатор та віджимає діафрагму 2 до корпуса 1, одночасно стискаючи газ в просторі між корпусом та діафрагмою. При зниженні тиску або зупинці подачі циліндром насоса буровий розчин витісняється стисненим газом з пневмокомпенсатора в напірну сітку. Перфорована трубка (рис. 1.25, а) обмежує рух діафрагми та її деформацію. В сферичному компенсаторі (рис. 1.25, 6) центральна частина діафрагми має клапан 1, який перекриває робочий отвір компенсатора при повному зігнені діафрагми, обмежуючи її деформацію. В бездіафрагмовому компенсаторі (рисі.25,г) клапан 1 перекриває робочий отвір під дією стисненого газу в циліндрі 2 зі
зворотною пружиною 6, що запобігає витоку стисненого газу з камери пневмокомпенсатора при зменшенні тиску в напірній магістралі нижче розрахункової.