ожна сказати, що приблизно 40 000 років тому Homo sapiens став Homo mиsicus. Поступово почали з'являтися перші музичні досліди, безпосередньо пов'язані з громадською діяльністю людини: похоронні ритуали, полювання, церемонії, пов'язані з землеробством. Музика швидко увійшла в повсякденне життя людини. Дослідники Лео Фробеніус і Костянтин Брильов зазначають, що людина уявляла небо як якийсь купол з каменю і починала кричати, щоб її могли почути навіть на великій відстані від неї.
Перші переконливі свідоцтва про музичні досліди відносять до епохи палеоліту, коли людина навчилася виготовляти знаряддя з каменю, кістки і дерева, щоб з їх допомогою виробляти різні звуки. Пізніше звуки витягували за допомогою гранчастого ребра з кістки, і цей видаваний звук нагадував скрегіт зубів. Також виготовляли брязкальця з черепів, які заповнювалися насінням або сушеними ягодами.
Найдавнішими музичними інструментами були ударні. Иднофон – стародавній ударний інструмент - виник у період формування у стародавньої людсбкої мови. Тривалість звуку і багаторазове його повторення асоціювалося з ритмом биття серця. Взагалі, для стародавньої людини музика - це перш за все ритм.
Слідом за ударними були винайдені духові. Вражає своєю досконалістю виявлений в Астурисі стародавній прототип флейти (20 000 років до н. е,). В ній були вибиті бічні отвори, і принцип звуковидобування був той же, що і в сучасних флейт.
Струнні інструменти були винайдені в давнину. Зображенні стародавніх струнних збереглися на численних наскальних малюнках, більшість з яких знаходиться в Піренеях, Так, в печері Cogul поруч представлені «танцюючі фігури, «несучі смички». «Гравець на лірі» бив по струнах ребром кістки або дерева, витягаючи звук. Цікаво, що в хронології розвитку винахід струнних інструментів і танець займають один часовий простір.
В цей час з'являється аэрофон - інструмент з кістки чи каменю, зовнішній вигляд якого нагадує ромб або наконечник списа. В отвори дерева просмикували і закріплювали нитки, після чого музикант проводив рукою по цим ниткам, перекручуючи їх. В результаті з'являвся звук, що нагадує гул. Найчастіше грали на аэрофоні вечорами. Звук, витікаючий від цього інструмента, нагадував голос духів. Цей інструмент був вдосконалений в епоху мезоліту (3000 років до н. е..).