МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ДО ВИЗНАЧЕННЯ ЦІНИ НА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКУ ПРОДУКЦІЮ
Виробництво сільськогосподарськім продукції характеризується особливостями, що відображуються ціні на готовий виріб. Це стосується чинників, що найбільшою мірою впливають, на виробництво: природні умови, родючість землі, рівень механізації праці, особливості вирощування культур, зберігання і транспортування продукції. Ці чинники відображуються у розрахунку собівартості. Існують три методи визначення ціни на сільськогосподарську продукцію (рис. 13) залежно від таких показників: · собівартості; · якості та взаємозамінності; · попиту та пропозиції.
Залежно від собівартості. Визначення цін здійснюється відповідно до витрат підприємств АПК при виробництві продукції. Цитрати, віднесені п;і собівартість сільськогосподарської продукції, визначаються згідно з Типовим положенням з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України під 23 квітня 1996 р. за №452. Зазначені витрати групуються відповідно до їх економічного змісту за такими елементами: · матеріальні витрати (без вартості зворотних відходів); · втрати на оплату праці;
· відрахування на соціальні заходи; · амортизація основних фонді і нематеріальних активі; · інші витрати. Показники планової собівартості використовуються для визначення економічної ефективності виробництва, обгрунтування структури виробництва. Плануванню собівартості продукції передує аналіз витрат за елементами та статтями в попередньому періоді. Для аналізу беруться дані обліку й звітності, нормативні документи, матеріали спостережень, вивчення та узагальнення досвіду господарств. Отримані результати використовуються для розробки заходів економії витрат і підвищення ефективності виробництва у плановому періоді. Базою для визначення планової собівартості продукції окремих культур і виді» тварин с технологічні карти, де за статтями витрат на основі переліку передбачених технологією робіт, грунтово-кліматичних умов, обгрунтування норм виробітку, нормативів витрат праці, матеріальних і фінансових ресурсів і з урахуванням раціонального використання землі, основних фондів, застосування прогресивних агрозоотехнічних і організаційних заходів визначається загальна сума витрат виробництва (прямі витрати). До собівартості продукції також включаються витрати па управління та обслуговування виробництва. У процесі планування собівартості продукції враховується вплив основних техніко-економічних чинників: підвищення технічного рівня, комплексна механізація виробництва, упровадження прогресивних технологій, здійснення заходів поліпшення родючості грунтів, підвищення рівня використання виробничих ресурсів (машин, обладнання, худоби, кормів, добрив тощо), упровадження високопродуктивних сортів і гібридів сільськогосподарських культур, порід тварин, раціональне використання матеріальних і фінансових ресурсів, застосування прогресивних форм організації та оплати праці. Особливістю розрахунку собівартості продукції в АПК є те, що беруть її середній рівень за попередні роки (до п'яти років). Це дає змогу врахувати вплив різних чинників (зокрема природно-кліматичних умов). До розрахованої собівартості додасться певний рівень прибутку, що планується підприємством з урахуванням податків, обов'язкових відрахувань і платежів. Прибуток, що залишається в розпорядженні підприємства після сплати податків і обов'язкових платежів, розподіляється за основними напрямками:
· фонд споживання (переважно на стимулювання праці працівників); · фонд розпитку та оновлення матеріально-технічної 6ачи; · фонд ризику, призначеного для зменшення впливу різних чинникііі па кінцеві результати діяльності підприємства. Рівень прибутковості розраховується у відсотках до собівартості виробленої продукції. Залежно від якості та взаємозамінності. У розрахунку ціни цим методом визначається співвідношення цін за замінними видами продукції рослинництва та тваринництва. Базою взаємозамінності продукції за видами береться виробництво культур на єдиній загальній площі. Оскільки споживачам потрібний увесь набір сільськогосподарських культур, то ціни на ці продукти встановлюються і метою зацікавити господарства виробляти їх повний набір. Це є істотним важелем вплину па територіальну спеціалізацію різних регіонів. Диференціація за сортами здійснюється з урахуванням якості та врожайності продуктів, їх сортів і категорій. Кінцева ціна встановлюється за допомогою системи знижок або надбавок. Залежно від попиту та пропозиції. Ціна планується в кілька етапів. На першому етапі вивчається попит па певний продукту загальнодержавному або регіональному масштабі (залежно від виду продукту). На другому етапі визначається можливий обсяг виробництва цього продукту та пропозиція його на споживчому ринку. Як попит, так і пропозиція плануються на майбутній період з розподілом на окремі періоди {місяці, тижні). Це дає змогу спрогнозувати їх з урахуванням споживання окремих нидів продуктів за окремими періодами. Так, найбільший період споживання більшості овочів припадає на період масового їх збирання (вересень — листопад). Далі споживання цих продуктів па деякий час зменшується. У січні-лютому споживання цих продуктів зростає, а потім знову зменшується. На четвертому етапі розраховується ціпа па продукти в період масової їх реалізації з урахуванням якості, сортності, категорій та особливостей споживання продуктів в окремих регіонах. Вплив цього чинника враховується також при майбутньому розрахунку цін. Па п'ятому етапі визначається цінова стратегія щодо певного виду продукту на майбутній період та встановлюються конкретні ціни з урахуванням усіх чинників, що впливають на них. Їх розміри конкретизуються за періодами всього строку реалізації. Залежно під конкретної ситуації на підприємствах АПК за річними видами продукті застосовуються кілька або всі методи розрахунку ціни.
|