КЛАСИФІКАЦІЯ ЦІН НА ПРОДУКЦІЮ В СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОМУ ВИРОБНИЦТВІ
Ціни на продукцію підприємств-виробників АПК поділяються на дві великі групи — на продукцію рослинництва та тваринництва. У свою чергу, продукція рослинництва та тваринництва класифікується за різними ознаками: · сезонами виробництва та реалізації; · якісно продуктів. За сезонами виробництва та реалізації. Велика кількість овочів, плодів, фруктів розподіляється за сезонами виробництва та реалізації. Це пояснюється різними причинами: природно-кліматичними умовами, сезонністю виробництва більшості продукції сільського господарства й па більшості території України, різницею в часі між виробництвом і реалізацією й необхідністю зберігання продукції, необхідністю в умовах зберігання її різних видів. При цьому основна мета — постійно забезпечувати населення продуктами харчування. Встановлення ціни на сільськогосподарську продукцію спрямоване па стимулювання виробництва продукції в період між сезонами її збирання та рівномірну реалізацію протягом року. Сезонність встановлення
цін впливає на рівень роздрібних цін. Особливо це стосується плодоовочевої продукції (овочі першого врожаю — огірки, помідори — у лютому, березні коштують дорожче, ніж у період масового збирання). На зміну цін за цією ознакою впливають також терміни зберігання продукції. Для більшості овочів ціпи встановлюються залежно від термінів зберігання: що більший термін зберігання, то менша ціпа за інших рівних умов. Це пов'язано з тим, що зі збільшенням тривалості зберігання якість продукції знижується (так, картопля в березні коштує дешевше, ніж у період збирання врожаю — у вересні-жовтні). За якістю продуктів. Система диференціації цін в АІЇК за якістю продуктів спрямована на стимулювання виробництва високоякісної продукції. Підвищення якості продукції сприяє задоволенню потреб споживачів, підвищує ефективність виробництва і зменшує збитки підприємства. Так, чи зростанням цукристості цукрових буряків підприємства мають змогу збільшити обсяги виробництва цукру. Підвищення жирності молока сприяє збільшенню обсягів виробництва вершкового масла та іншої молочної продукції. Підвищення якості продукції в сільському господарстві стимулюється також за допомогою базисних ціп і системи знижок і надбавок. Для розрахунку кінцевої ціни встановлюються базисна ціна та базова кондиція. Залежно від цього вироби поділяються за якістю, сортами та категоріями. Знижки та надбавки встановлюються як у натуральному, так і в грошовому вираженні. Так, на зернові та олійні культури вони нараховуються в натуральних одиницях до базисних кондицій і розраховуються до фізичної маси виробу залежно від ступеня вологості та забруднення. Якщо ці показники нижчі за передбачені базовою кондицією, нараховується надбавка до фізичної маси виробу, якщо нижчі — знижка. Грошові знижки (надбавки) застосовуються годі, коли спостерігаються відхилення від базових кондицій інших якісних показників: пошкодження зерен, зараженість їх різними хворобами та шкідниками. Додатково оплачуються також процеси висушування та очищування зерна, якщо це здійснюється на елеваторах або на зерноприймальних пунктах. Крім того, ціна на зерно залежить від сортності. Так, найвища ціна встановлюється на пшеницю твердих сортів з надбавкою до м'яких сортів залежно від кількості клейковини. При встановленні ціп на картоплю враховуються такі показники якості, як розмір бульб, харчова цінність, смакова якість, забрудненість. На технічну картоплю ціла встановлюється залежно від вмісту крохмалю та інших чинників.
Ціни на молоко залежать від базисних кондицій за такими показниками, як жирність і сортність, наявність бактерій, кислотність.
|