Фрейдизм та не фрейдизм
Картина розвитку сучасної філософії буде неповною, якщо ми не назвемо і такий напрям, як фрейдизм та неофрейдизм, що розглядають людину з точки зору психоаналізу, розробленій в основному на біологізаторській основі. Основоположниками цього напряму є З.Фрейд та Е.Фром /неофрейдизм/. Фрейд визнав існування специфічної психічної енергії і перш за: все енергію сексуальних потягів /лібідо/, яка виливається в нервози, сни, комплекси, соціальні конфлікти, коли відсутня реалізація цих потягів. Е.Фром соціалізує факт соціальної напруженості іншими, більш широкими причинами, ніж сексуальні. Структура психіки особи за Фрейдом складається з 3-х елементів. "Воно" / Id / - архаїчна безособова частина психіки, "Над-Я" - /Super ego)^ - установка суспільства і "Я" / Egor /. Свідоме "Я" виступає як поле боротьби між "Воно" і "Над-Я", яке витісняє егоїстичні імпульси зі сфери свідомого, обмежує їх вільний прояв, заганяє їх в сферу підсвідомого. Існують кілька різновидів, які одержав назву неофрейдизму, зокрема це біологізаторські теорії, пов’язані зарахуванням зовнішніх факторів, та культурно-соціологічні. Наприклад, у Е.Фрома замість "лібідо", критерієм поведінки людини виступає всезагальна любов, соціально-культурні фактори, замість сексуальних, як у З.Фрейда. 12.Висновки План Підбиваючи підсумки по всій темі, слід зробити висновок про багатогранність і багатопроблемність сучасної філософії, її гуманістичну спрямованість.
Питання для самоконтролю: 1.Визначте основні сторони філософії Гегеля і Фейєрбаха, на які спирались Маркс і Енгельс в розробці нового світогляду. 2.Що таке відчуження, які шляхи його подолання запропонував Маркс в "Економічно-філософських рукописах 1844 р."? 3.Що таке "казармений комунізм"? 4.Сформулюйте основні положення матеріалістичного розуміння історії, концепцію практики Маркса і Енгельса. 5.В чому полягає суть переробки діалектичного методу в творах К.Маркса і Ф.Енгельса. 6.Що нового вніс в марксистську філософію В.І.Ленін? 7.Що, на Вашу думку, залишається цінним в марксистській філософії з позицій сьогодення? 8.Назвіть етапи становлення Західної філософії. 9.Визначте основні напрями сучасної Західної філософії. 10.Визначте періоди становлення неопозитивізму. 11.Назвіть основні філософські засади позитивізму. 12.Визначте суть першого та другого позитивізму. 13.Охарактеризуйте основні напрями і особливості неопозитивізму, зокрема постпозитивізму. 14.Розкрийте сутність філософії життя, основних її варіантів. 15.В чому полягає сутність філософської антропології та її двох основних гілок? 16.Фрейдизм і неофрейдизм в сучасній антропології. 17.Що таке герменевтика, її ціль і методи? 18.В зв’язку з чим виник структуралізм, суть його методу? 19.Суть сучасного екзистенціалізму, його фундамент і різновиди. Поняття філософії людини в розумінні екзистенціалізму. 20.Неотомістичне розуміння буття. 21.Співвідношення між розумом і вірою в неотомізмі. 22.Що протиставляє раціональному пізнанню ірраціоналізм, в чому його хиби і обмеженість?
Філософський словник: План неопозитивізм, філософія життя, філософська антропологія, герменевтика, структуралізм, екзистенціалізм, неотомізм, ірраціоналізм, фрейдизм, неофрейдизм, діалектичний матеріалізм, матеріалістична діалектика, історичний матеріалізм, відчуження, практика, свобода,
|