Вартості грошей
У інвестиційній практиці приходиться враховувати чинник інфляції, яка з часом знецінює вартість грошових коштів. Номінальна сума грошових коштів не враховує зміни покупної здібності грошей, а реальна сума грошових коштів – це оцінка даної суми з урахуванням зміни покупної здібності грошей в наслідок інфляції. У інвестиційній діяльності інфляція враховується: - при корегуванні нарощуваної вартості грошових коштів; - при формуванні ставки процентів, яку використовують, як при нарощуванні, так і при дисконтуванні; - при прогнозуванні рівня доходів від інвестицій.
При оцінці інфляції використовують показники: і – темп інфляції, який характеризує приріст середнього рівня цін у відповідному періоді; І = і + 1 – індекс інфляції, який характеризує зміну індексу цін.
Корегування нарощування вартості грошей з урахуванням інфляції здійснюється за формулою: Вмр,t = Вмн,t: Іt де Вмр,t – майбутня реальна вартість грошей на момент t; Вмн,t – майбутня номінальна вартість грошей на момент t; Іt – індекс інфляції на момент t.
Якщо у наведену формулу підставити вираз для Вмн,t з формули, яку наведено у п. 1, а замість Іt вираз Іt = (1 + r) t, то отримуємо таку формулу: Вмр,t = Вт = Вт , де - це реальний індекс зміни вартості грошей у часі з урахуванням інфляції на момент t. Тоді реальний темп зміни вартості грошей у часі (зазначимо через – d) дорівнює: d = або 1+d = = d – називають ставкою дисконтування. Якщо r = 16%, i = 12%, d = (16 – 12) / 1,12 = 3,6%. Тобто гроші, які покладені в банк під 16% річних, будуть мати реальну вартість (купівельну здібність, лише на 3,6% більше при річному темпі інфляції 12%.
Приклад: сума покладених на 2 роки у банк грошей складає 1000 грн, ставка дохідності – 20%, темп річної інфляції: у першому випадку – 15%, у другому – 25%. У першому випадку ® Вмр,2 = 1000 = 1089 грн Інфляція “з’їла” 351 грн (1440 – 1089) та суттєво знизила вигідність вкладень. У другому випадку ® Вмр,2 = 1000 = 922 грн Інфляція “з’їла” 518 грн (1440 – 922) і зробила зовсім не вигідне вкладення
|