ZAPAMIĘTAJ!
Tylko rzeczownik pani w BIERNIKU ma końcówkę -ą, czym się różni od reszty rzeczowników rodzaju żeńskiego. Porównaj końcówki przypadkowe rzeczowników rodzaju żeńskiego z odpowiednimi końcówkami rzeczowników rodzaju żeńskiego w języku ukraińskim. ODMIANA PRZYMIOTNIKÓW PRZEZ RODZAJE, PRZYPADKI I LICZBY Przymiotniki w języku polskim podobnie jak w języku ukraińskim odmieniają się przez rodzaje, przypadki i liczby. Przymiotnik przybiera przypadek, rodzaj i liczbę określanego rzeczownika. Przymiotniki rodzaju męskiego w MIANOWNIKU mają końcówkę -y po twardych spółgłoskach lub -i — po k- i g- i po miękkich spółgłoskach, na przykład: nowy wysoki lisi Przymiotniki rodzaju żeńskiego w MIANOWNIKU mają końcówkę -a, a po miękkich -(i)a, na przykład: nowa wysoka lisia Przymiotniki rodzaju nijakiego w MIANOWNIKU mają końcówkę -e lub -(i)e po k- i g- i po miękkich spółgłoskach: na przykład: nowe wysokie lisie młode długie tanie
W l osobie liczby pojedynczej zawsze jest końcówka -ę. W 2 osobie liczby pojedynczej zawsze jest końcówka -isz lub -ysz (po sz, ż,rz, cz). W 3 osobie liczby mnogej zawsze jest końcówka -ą. Porównaj odmianę wymienionych czasowników z odmianą podobnych czasowników w języku ukraińskim. PISOWNIA WYRASÓW Z ke, kę, kie, ge, gę, gie Uwaga: kie, gie, ke, ge piszemy zgodnie z wymową; 1. Zazwyczaj ke i ge piszemy w wyrazach pochodzenia obcego, na przykład: 2. kę, gę; piszemy tylko w wyrazach polskich, na prykład: W wyrazach obcych te połączenia nigdy nie występują. ?. kie i gie piszemy zgodnie z wymową, na przykład: kieszeń, żakiet, lakier, rakieta, ogień, drugie, długie, higiena, angielski, ewont. W języku polskim jak i w języku ukraińskim rozróżniamy rzeczowniki zywotne i nieżywotne Rzeczowniki zywotne rodzaju męskiego dzielą się na dwie grupy: m ę s k o o s o b o w ą i niemęskoosobową. TO WŁAŚCIWE JEST TYLKO DLA JĘZYKA POLSKIEGO!
RZECZOWNIKI nieżywotne tej deklinacji w MIANOWNIKU i BIERNIKU nie mają końcówki, w DOPEŁNIACZU zwykle przybierają końcówkę -w, czasami -a, na przykład: talerza, miesiąca, grama, grosza, Krakowa, Lwowa, Kijowa, Dniepra i inne. JEŻELI WĄTPISZ JAKIEJ KOŃCÓWKI UŻYĆ, SIĘGNIJ DO SŁOWNIKA! *xM%^/*fr W CELOWNIKU te rzeczowniki mają końcówkę -owi, NARZĘDNIK zawsze ma końcówkę -em, (-i)em, w MIEJSCOWNIKU i WOŁACZU występują dwie końcówki -u lub -e, (-i)e. Porównaj z językiem ukraińskim.
|