W MIANOWNIKU liczby pojedynczej przymiotniki rodzaju męskiego mają końcówki -y, -i; rodzaju żeńskiego — -a, -/a; rodzaju nijakiego -—e, -ie.
Przymiotniki rodzaju męskiego i nijakiego odmieniają się podobnie oprócz MIANOWNIKA, SERNIKA i WOŁACZA. Uwaga! Przymiotniki rodzaju męskiego i nijakiego w NARZĘDNIKU i MIEJSCOWNIKU mają jednakową końcówkę -ym, -im.
Czasowniki I koniugacji w l osobie liczby pojedynczej zawsze mają koń -ecie/iecie, w 3 osobie Im czasowniki I koniugacji posiadają końcówkę -ą jak i czasowniki II koniugacji. PORÓWNAJ ODMIANĘ PODANYCH CZASOWNIKÓW Z ODMIANA PODOBNYCH CZASOWNIKÓW W JĘZYKU UKRAIŃSKIM PISOWNIA WYRAZÓW /. ch i h W języku polskim ch i h oznaczają jeden d/więk, który się wymawia podobnie do ukraińskiego [x]. W polskich wyrazach piszemy ch tam, gdzie w pokrewnych ukraińskich wyrazach jest x Na przykład: Chata xara Chór xop Chemia xiMiя Kochać KOxaти H zaś piszemy w wypadku, gdy w ukraińskich wyrazach jest ^ albo brak spółgłoski. Na przykład: Hamak zauaK Humor zyuop Hetman zembMan Historia icmopm
|