Етика ділового спілкування - вчення про прояв моралі і моральності в діловому спілкуванні, взаєминах ділових партнерів. 1 В основі етики ділового спілкування повинна бути координація, а по можливості і гармонізація інтересів.
Етика ділових відносин є професійною етикою, регулюючої систему відносин між людьми в сфері бізнесу. Принципи - це абстраговані, узагальнені уявлення, які дають можливість тим, хто на них спирається, вірно формувати свою поведінку, свої дії, своє ставлення до чого-небудь.
Загальноприйнятим принципом є центральне положення так званого золотого стандарту: «У рамках службового становища ніколи не допускати по відношенню до своїх підлеглих, до керівництва та колегам свого службового рівня, до клієнтів і т.п. таких вчинків, яких би не бажав бачити стосовно себе».2
Другий принцип Необхідна справедливість при наділення співробітників необхідними для їх службової діяльності ресурсами (грошовими, сировинними, матеріальними і пр.)
Третій принцип вимагає обов'язкового виправлення етичного порушення незалежно від того, коли і ким воно було допущено.
Згідно з четвертим принципом, званому принципом максимуму прогресу, службову поведінку і дії співробітника визнаються етичними, якщо вони сприяють розвитку організації (або її підрозділів) з моральної точки зору.
Логічним продовженням четвертого принципу є п'ятий принцип-принцип мінімуму прогресу, відповідно до якого дії співробітника або організації в цілому етичні, якщо вони хоча б не порушують етичних норм.
Сутність шостого принципу в наступному: етичним є терпиме ставлення співробітників організації до моральним засадам, традиціям і іншим, які мають місце в інших організаціях, регіонах, країнах. Сьомий принцип рекомендує різне поєднання індивідуального релятивізму і етичного релятивізму з вимогами загальнолюдської етики.Згідно восьмому принципом індивідуальне і колективне початок одно признаємо за основу при розробці та прийнятті рішень в ділових відносинах. Дев'ятий принцип нагадує, що не слід боятися мати власну думку при вирішенні будь-якихслужбових питань. Десятийпринцип - ніякого насильства, тобто «Натиску» на підлеглих, що виражається в різних формах, наприклад, в наказовій, командної манері ведення службового розмови.
Одинадцятий принцип-сталість впливу, що виражається в тому, що етичні стандарти можуть бути впроваджені в життя організації не одноразовим наказом, а лише за допомогою безперервних зусиль з боку і менеджера, і рядових співробітників.Дванадцятий принцип - при впливі (на колектив, на окремих співробітників, на споживача і пр.) враховувати силу можливої протидії.
Тринадцятий принцип полягає в доцільності авансування довірою до почуття відповідальності співробітника, до його компетенції, до почуття обов'язку і пр.Чотирнадцятий принцип настійно рекомендує прагнути до безконфліктності.П'ятнадцятий принцип - свобода, яка не обмежує свободи інших. Шістнадцятий принцип можна назвати принципом сприяння: співробітник повинен не тільки сам надходити етично, а й сприяти такій поведінці своїх колег.
Сімнадцятий принцип свідчить: чи не критикуй конкурента.
Мається на увазі не тільки конкуруюча організація, але і «внутрішній конкурент» - колектив іншого відділу, колега, в якому можна «угледіти» конкурента.
Принципи етики ділових відносин повинні служити підставою для вироблення кожним співробітником будь-якої фірми власної особистої етичної системи.
Спільним для всіх професій є вимога максимально високої якості роботи в межах обумовлених можливостей. Неприпустимо протиставлення корпоративних інтересів інтересам клієнта. Загальновживане вимога ставлення до клієнта, відвідувачеві, покупцеві і т.д., як до суб'єкта, а не об'єкта професійної діяльності, неприпустимість маніпулювання, введення людей в оману, в багатьох професіях розуміється як принцип «інформованої згоди». Інформована згода існує у всіх професіях і відображає вимога дотримання права людини на інформацію, що стосується його особисто або його інтересів, гарантоване Декларацією прав людини. 4 Воно означає також неприпустимість дезінформування і замовчування важливої інформації. Спільним для всіх професій є принцип збереження професійної таємниці, конфіденційності відомостей про клієнтів, інформаційних запитах, послуги, технології, рецептах. Повага прав власності - важливий принцип професійної етики. У багатьох професіях сьогодні принципом є колегіальність. Важливим принципом професійної діяльності в умовах демократії є право на критику. Гедонізм - принцип етики, згідно з яким, прагнення до насолоди і уникнути страждань є природним правом людини.
Культура усного та писемного мовлення часто буває серцевиною професійної етики. Важливими показниками її є стиль спілкування, функціональна грамотність. Етичні вимоги до мови і мови в професійному спілкуванні прості, але виконання їх непросто. Це відповідальність за кожне сказане слово. Це правильність мови та мови. Це стислість, виразність і дотримання норм мовного етикету.