Підготовка ділових паперів за правилами етикету.
2.1 Бланк 2.2Візитна картка. Візитні картки також сприяють створенню позитивного іміджу, як особистого, так і фірми. Візитна картка-це те, що залишається у знайомого, співрозмовника, ділового партнера після очної або заочної зустрічі з людиною. Картка повинна не тільки містити ті відомості, які він хотів би про себе залишити, але і сприяти збереженню у партнера того іміджу, до створення якого людина прагне. Зазвичай візитна картка-це невеликий прямокутник картону гарної якості з текстом, надрукованим типографським способом. Чітких правил відносно розмірів візитних карток немає, але звичайно в чоловіків вони можуть бути дещо більше, ніж у жінок, наприклад, 90х50 мм і 80х40 мм. Що стосується шрифту картки, то він повинен бути легко читаним. Ім'я зазвичай виділяється напівжирним шрифтом трохи більшого розміру.
Візитна картка може друкуватися на мові країни, де живе або перебуває в даний час власник, або англійською мовою. Ділові візитні картки є невід'ємним атрибутом сучасного ділового спілкування. Вирушаючи на ділову зустріч, необхідно заздалегідь запастися відповідною кількістю візитних карток. Перша вистава, як правило, починається з обміну ними. Особливе значення вони мають при спілкуванні з іноземцями, що не говорять на мові даної фірми. На візитній картці повинні бути чітко позначені прізвище та ім'я (по батькові) власника, назва фірми або організації і посада, повна поштова адреса та інші відомості.
2.3 листи. Ділові листи пишуть на бланках фірми чи організації, на яких вказані назва фірми, її адресу і номер телефону, а також фірмовий логотип. Зовнішній вигляд бланка є своєрідною візитною карткою фірми, тому до його оформлення слід поставитися з усією серйозністю. Чим офіційніше бланк, тим офіційніше повинен бути стиль письма. Загальноприйнята наступна структура письма: з правого боку і трохи нижче реквізитів фірми-відправника вказується дата відправлення із зазначенням місяця буквами, наприклад: 6 листопад 2009р. Прийняте в Росії позначення дати 06.11.2009 в міжнародній листуванні не вживається. Сам лист необхідно починати з точного повторення в лівому верхньому кутку адреси, написаного на конверті. Ще нижче, без абзацу, відразу біля поля з лівого боку пишуть традиційне ввічливе звернення: -Дорогий пан (або пані) + прізвище; -Дорогий доктор + прізвище; -Господа; -Шановні панове; - Шановний пан + прізвище. (Слова «пан» і «пані» завжди скорочуються, якщо стоять поруч з ім'ям). Після вступного звернення ставиться кома, а не знак оклику, як прийнято в нашій практиці. В офіційних листах не прийнято звертатися на «ти». Надсилаючи листа до Німеччини, необхідно використовувати традиційне звернення: «Дорогий пан доктор (прізвище)», а в Австрію і Швейцарію-досить написати: «Дорогий пан доктор». Наступним рядком після звернення прийнято позначати тему листа скороченням Re, в російській варіанті - «щодо» або «Касс». Наприклад, «Re: У відповідь на ваш телекс від 19 травня 2009р.» Завершувати офіційне діловий лист слід словами: «Вельми щиро Ваш». В інших випадках пишуть: «Щиро Ваш» або «Відданий Вам», «З повагою», «З найкращими побажаннями» і т.п. Підписуючи діловий лист, слід вжити ту ж форму імені, яку використовували в обігу до одержувача. При зверненні і в кінцівці листи враховується принцип взаємності, особливо це стосується відповідей на листи. У відповідному листі використовуються ті ж вирази, що й у надісланому. У самому кінці листа ставиться підпис із зазначенням під нею прізвища та посади відправника. У більшості країн підпис на листі ставиться з правого боку аркуша, якраз під заключній формулою ввічливості. Якщо заключні слова ввічливості розташовані з лівого боку, то підпис ставиться з лівого боку під ними. Прізвище підписує лист друкується під його рукописним підписом. Відстань між завершальними словами ввічливості і надрукованою на машинці прізвищем, - 2-2,5 см, при цьому ім'я краще написати повністю. Якщо після того, як лист вже було написано, терміново треба повідомити про події, які сталися пізніше, то в кінці листа ставиться Р.S. (Постскриптум) і дописується необхідна інформація.
Зараз вона знову відроджується в Росії. Ідеальне рекомендаційний лист складається з чотирьох розділів: - Вступного, в якому дана людина представляється адресату і в стислій формі описує обставини знайомства з рекомендованим особою; - Характеристики, в якій наводяться відомості про освіту, рівень підготовки та досвід рекомендованого, його риси характеру і здібності, які можуть стати в нагоді тій фірмі, куди здобувач прагне потрапити;- Прохання ознайомитися з доданим послужним списком (резюме) і короткими анкетними даними, а також призначити рекомендуємій особі зустріч для співбесіди; - Заключного, де висловлюється вдячність. Іноді замість рекомендаційного листа достатньо візитної картки з позначкою: «Рекомендую вам Івана Іванова». Крім перерахованих листів в багатьох країнах необхідним елементом спілкування є листи подяки. У Росії поки такого роду листи поширені дуже мало, проте слід враховувати, що для підтримки хороших ділових відносин з іноземними партнерами володіти культурою вдячних листів абсолютно необхідно.
|