Хід роботи. 1. Занести в таблицю експериментальні точки: концентрації субстрату і відповідні їм швидкості ферментативної реакції.
Домашнє завдання: 1. Занести в таблицю експериментальні точки: концентрації субстрату і відповідні їм швидкості ферментативної реакції. 2. Обчислити обернені величини 1/[S] і 1/V та записати їх у таблицю. 3. Позначити експериментальні точки з таблиці на графіку в осях [S] і V. 4. Позначити обчислені точки з таблиці на графіку в осях 1/[S] і 1/V, апроксимувати їх прямою лінією, продовживши її пунктиром до перетину з віссю 1/[S] як на рис.2, і вручну визначити максимальну швидкість ферментативної реакції та константу Міхаеліса. 5. Записати одержані результати в таблицю над косими лініями. Аудиторне завдання: 6. Запустити файл kinetics.exe. 7. Натиснути F3 та “Enter data yourself”. 8. Занести дані з таблиці: концентрацію субстрату [S] – в колонку X, швидкість ферментативної реакції V – в колонку Y. Натиснути ”Esc”. 9. Натиснути F2 і вибрати обчислення за рівнянням Міхаеліса – Ментен (опція a). Максимальну швидкість Vmax вважати змінною. 10. Натиснути F4 і записати в таблицю результати обчислень під косими лініями: константу Міхаеліса KM та максимальну швидкість реакції Vmax. Натиснути ”Esc”. 11. Натиснути F5 та “ Normal plot” і подивитись на моніторі графік залежності V від [S]. Зарисувати графік V від [S] у звіт лаброботи, врахувавши вибраний програмою масштаб. Провести на графіку пунктирну горизонтальну лінію, що позначає максимальну швидкість ферментативної реакції. Знайти і позначити на графіку константу Міхаеліса як на рис.1.Натиснути ”Esc”. 12. Натиснути “ Double-reciprocal plot” і подивитись на моніторі графік залежності 1/V від 1/[S]. Зарисувати графік 1/V від 1/[S] синім кольором у звіт лаброботи (якщо він відрізняється від одержаного вручну), врахувавши вибраний програмою масштаб. Натиснути ”Esc”. 13. Зробити висновок, у якому порівняти результати обчислень, одержані вручну та за допомогою комп’ютера.
Контрольні питання 1. Рівняння реакції взаємодії ферменту й субстрату. 2. Кінетичне рівняння для швидкості зміни концентрації фермент-субстратного комплексу. 3. Вираз для концентрації фермент-субстратного комплексу у стаціонарному стані. 4. Вивести рівняння Міхаеліса – Ментен. 5. Графік v([S]). 6. Чому для цієї залежності характерне насичення? 7. Константа Міхаеліса. 8. Визначити максимальну швидкість ферментативної реакції, якщо константа Міхаеліса становить 0,4 моль/л, а швидкість ферментативної реакції при концентрації субстрату 0,4 моль/л становить 0,1 моль/хв. 9. Порядок реакції взаємодії ферменту й субстрату. 10. Графічний метод Лайнуївера – Берка. 11. Що і як можна визначити з графіка Лайнуївера – Берка? Рекомендована література 1. Кравець В.І. “Біофізика”. Посібник для студентів університетів спеціальності “біологія”. Івано-Франкiвськ, 2005, 256 с. ─ с.71-73. 2. Костюк П.Г., Гродзинский Д.М., Зима В.Л. и др. Биофизика. – К.: Вища школа, 1988, – 504с. ─ c.102-104.
|