РОЗДІЛ І. Теоретичні аспекти права інтелектуальної власності
Тема 1. Поняття інтелектуальної власності Історія становлення та розвитку правової охорони результатів інтелектуальної власності в Україні та світі. Офіційні підходи до визначення поняття інтелектуальної власності. Поняття та зміст інтелектуальної власності. Значення інтелектуальної власності. Поняття творчої діяльності. Право інтелектуальної власності в об’єктивному та суб’єктивному розумінні. Співвідношення понять інтелектуальної власності та власності. Види інтелектуальної власності. Результати творчої діяльності як об’єкти правовідносин у сфері інтелектуальної власності. Інші результати діяльності як об’єкти інтелектуальної власності.
Тема 2. Джерела права інтелектуальної власності Поняття та ознаки джерел права інтелектуальної власності. Система джерел права інтелектуальної власності. Нормативно-правові акти як джерела інтелектуальної власності. Конституція України як основне джерело права інтелектуальної власності. Цивільний кодекс України як джерело права інтелектуальної власності: загальна характеристика. Закони України як джерела права інтелектуальної власності: поняття та види. Підзаконні нормативно-правові акти в системі джерел права інтелектуальної власності. Види джерел права інтелектуальної власності. Загальна характеристика міжнародно-правових актів про інтелектуальну власність. Загальна характеристика Конвенцій, директив ЄС, урядових угод у сфері права інтелектуальної власності. Угода ТРІПС: загальна характеристика. Основні напрями адаптації законодавства України у сфері інтелектуальної власності до права Європейського співтовариства.
Тема 3. Суб’єкти інтелектуальної власності Автор як суб’єкт інтелектуальної власності. Визначення авторства. Поняття співавторства та його види. Особисті немайнові та майнові права автора: поняття, ознаки та види. Охорона прав автора. Володільці прав інтелектуальної власності. Набуття прав володіння та їх охорона. Правове становище роботодавців як суб’єктів інтелектуальної власності. Правонаступництво та спадкоємство прав інтелектуальної власності. Держава як володілець прав інтелектуальної власності. Правове положення патентознавців. Вільні користувачі прав інтелектуальної власності.
Тема 4. Об’єкти інтелектуальної власності Поняття, ознаки та сутність об’єктів інтелектуальної власності. Ознаки охороноспроможності об’єктів інтелектуальної власності. Літературні та художні твори як об’єкти інтелектуальної власності: загальна характеристика. Комп’ютерні програми, компіляції даних (бази даних), компонування (топографії) інтегральних мікросхем як об’єкти інтелектуальної власності. Загальна характеристика виконання як об’єкта інтелектуальної власності. Фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення як об’єкти інтелектуальної власності. Характеристика наукових відкриттів. Правове регулювання винаходів, корисних моделей, промислових зразків та раціоналізаторських пропозицій. Сорти рослин та породи тварин як об’єкти інтелектуальної власності. Правове регулювання комерційних (фірмових) найменувань, торговельних марок, географічних зазначень та комерційної таємниці. Способи використання об’єкта інтелектуальної власності.
Тема 5. Захист та охорона інтелектуальної власності Поняття правового захисту інтелектуальної власності. Форми захисту прав інтелектуальної власності: судові та позасудові. Суб’єкти звернення за захистом інтелектуальної власності. Процесуальні гарантії захисту прав інтелектуальної власності. Судова практика захисту прав інтелектуальної власності. Виконання рішень у справах про порушення прав інтелектуальної власності. Реєстрація прав на об’єкти інтелектуальної власності. Державний контроль у сфері інтелектуальної власності. Повноваження державних органів у сфері інтелектуальної власності. Охорона прав інтелектуальної власності в адміністративному та кримінальному праві.
|