Завдання № 4
ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПРАКТИЧНИХ ТА СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ
З ДИСЦИПЛІНИ
«ПРАВО ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ»
для студентів 4 курсу денної форми навчання спеціальності 6.030401 – правознавство освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр»
СІМФЕРОПОЛЬ Тема 1. Загальні положення про право інтелектуальної власності ПЛАН СЕМІНАРСЬКО-ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТЯ
Питання 1. Інтелектуальна діяльність та її місце у соціально-економічному розвитку суспільства. 2. Поняття та система права інтелектуальної власності. 3. Правова природа прав на результати інтелектуальної діяльності. Співвідношення права інтелектуальної власності та права власності. 4. Суб’єкти права інтелектуальної власності. 5. Об’єкти права інтелектуальної власності. 6. Зміст права інтелектуальної власності. Строк чинності прав інтелектуальної власності. 7. Поняття та види джерел права інтелектуальної власності 8. Національне законодавство про правову охорону результатів інтелектуальної, творчої діяльності. 9. Міжнародний рівень охорони результатів інтелектуальної, творчої діяльності.
Завдання № 1 Художник Іванов вів переговори з підприємством, що виготовляє вироби прикладного мистецтва та сувеніри, про використання декількох сюжетів за його ескізами, переданих ним підприємству. У журнал він передав статтю про народних художників, а у видавництво — рукопис книги на ту ж саму тему. Крім того, Іванов брав участь у зйомках науково-популярного фільму як консультант. Після смерті Іванова його спадкоємці вимагали від відповідних організацій оформити відносини, учасником яких він був, договорами з вказівкою на всіх роботах його імені. Які твори є об'єктами права інтелектуальної власності? Хто є суб'єктом права інтелектуальної власності? У якому порядку використовуються твори, що охороняються авторським правом? Які права належать спадкоємцям автора?
Завдання № 2 Сердюк, Пінчук, Бугрій та Осипов уклали з видавництвом договір про підготовку двотомника «Технічна документація для свердловин». Коли вийшов перший том, то його укладачами були зазначені тільки Сердюк та Пінчук. Вони ж були названі авторами вступної статті. У позовній заяві Бугрій та Осипов вимагали зобов'язати видавництво опублікувати відповідні виправлення у другому томі та виплатити їм авторський гонорар. Бугрій — журналіст. Він здійснив вичитку, перевірку структури та змісту опублікованих текстів. Осипов, який володіє іноземними мовами, зробив перевірку текстів за іноземними джерелами. Сердюк та Пінчук підтвердили виконання робіт Бугрієм і Осииовим. Які твори є об'єктами авторського права? Хто є суб'єктом авторського права? Хто визнається співавтором твору? Які особисті та майнові права мають автори (співавтори) твору?
Завдання № 3 На регіональній конференції Всеукраїнського товариства винахідників та раціоналізаторів обговорювалися підсумки роботи з прискорення оформлення та подачі заявок на службові винаходи, що створюються на підприємствах та організаціях області. У ряді виступів ставилися питання про можливість визнання винаходами математичних концепцій, комп’ютерних програм для ЕОМ, ідеї про походження планет, дорожніх знаків; дані, що містяться в компіляції баз даних; компонування інтегральних мікросхем. Чи можуть зазначені об'єкти за чинним законодавством визнаватися об’єктами права інтелектуальної власності, якщо так – до яких об’єктів вони відносяться?
Завдання № 4 Руденко, Яременко та Зеленський є авторами винаходу «Спосіб одержання вуглецевої сталі». Винахід був створений ними у зв'язку з виконанням завдання на розробку нового способу одержання сталі. Шморгун та Комаров звернулися в суд з позовом про визнання їх співавторами цього винаходу. При розгляді справи встановлено, що проведення комплексу робіт, що призвели до створення винаходу, здійснювалося на металургійному заводі науково-дослідним інститутом чорної металургії. Виконавцями робіт були співробітники інституту — відповідачі у справі. Шморгун як начальник цеху металургійного заводу та Комаров в якості його заступника забезпечували умови проведення дослідницьких робіт. Ними був також підписаний технічний звіт про результати досліджень. Поряд з іншими працівниками заводу вони були висунуті на здобуття премії за здійснення комплексу робіт з технології виплавки сталі. За висновком судово-технічної експертизи результати роботи, Шморгуна та Комарова, не знайшли відображення у формулі винаходу. Які критерії співавторства? Яким чином розподіляються права інтелектуальної власності на об’єкти, створені у зв’язку із виконанням трудового договору? Визначте коло суб’єктів права інтелектуальної власності та зміст їх прав.
|