Дані (в грн.), які характеризують закриту економіку
а) нижче наведені дані про обсяги планових інвестицій при різних рівнях процентної ставки (і):
Нехай процентна ставка дорівнює 6 %. Розрахуйте сукупні витрати (споживчі витрати + інвестиції) та величину відхилення фактичних інвестицій від планових і занесіть у відповідні графи таблиці; б) розрахуйте при даному рівні процентної ставки (i) і обсязі чистих інвестицій у 22 (грн.): – рівноважний рівень реального ЧНП (Y); – граничну схильність до споживання (с') та граничну схильність до заощадження (s'); – мультиплікатор інвестицій (m); в) як зміняться обсяги планових інвестицій та рівноважного реального ЧНП при зниженні процентної ставки з 6 % до 5 %? г) визначіть зміну обсягів планових інвестицій та рівноважного реального ЧНП при зростанні процентної ставки з 6 % до 7 %. 4. Яким повинен бути рівноважний обсяг виробництва благ (Y), щоб при автономному споживанні (С0) в 30 грн. та граничній схильності до споживання (с') 0,4 попит на автономні інвестиції становив 120 грн.? 5. Функція заощадження має вигляд S = –20 + 0,4Y; інвестиції (І) дорівнюють 20 грн. Визначіть: а) рівноважне значення НД (Y), мультиплікатор (m) та обсяг заощаджень (S); б) як зміняться рівноважні значення НД та обсяг заощаджень, якщо населення при кожному рівні доходу буде зберігати на 5 грн.? більше. Поясніть «парадокс» отриманого результату. 6. Визначте рівноважний рівень доходів та результат розширення інвестицій: а) нехай S = –100 + 0,2 Y, I = 150. Яким буде рівноважний рівень доходів? б) покажіть вплив збільшення інвестицій на 100 од. на рівноважий рівень доходів. Проілюструйте графічно. Чому дорівнює мультиплікатор інвестицій? 7. У попередньому році в умовах неповної зайнятості в економіці мала місце рівновага. В поточному році приріст заощаджень складе 40 млн. грн., а незаплановані інвестиції складуть 10 млн. грн., гранична схильність до споживання = 0,75. На скільки збільшиться реальний ЧНП в поточному році? 8. Заповніть таблицю 11, попередньо зробивши розрахунки на основі наступних даних (у млрд. грн.): ¾ споживчі видатки = 200 + 0,15 використовуваного доходу; ¾ інвестиції = 200; ¾ експорт = 125; ¾ імпорт = 25; ¾ податки = 200. Таблиця 11 Вихідні дані для розрахунку
а) при якому рівні доходу економіка досягне макроекономічної рівноваги? б) чому дорівнює мультиплікатор інвестицій? в) при якому рівні доходу економіка досягне нової рівноваги, якщо обсяг інвестицій упаде до 150 млрд. грн.? 9. Наведені дані ілюструють функцію споживання (в млрд. грн.):
Визначити: а) обсяг рівноважного ВНП за умови, якщо величина інвестицій дорівнює 60 млрд. грн., а урядові видатки дорівнюють 0, користуючись методом співставлення доходів (випуску) і видатків, а також методом «вилучення - ін’єкції». б) які зміни відбудуться з рівноважним обсягом ЧНП, якщо величина інвестицій зменшиться до 30 млрд. грн. Проілюструвати графічно. Чому дорівнює мультиплікатор інвестицій в цій економіці? Тести 1. Які із запропонованих заходів Ви вважаєте найбільш прийнятними для стимулювання заощаджень?
а) зниження податків на доходи; б) збільшення процентної ставки; в) збільшення допомоги на дітей; г) підвищення премій на заощадження, які йдуть на будівництво.
2. Які із запропонованих варіантів, на Вашу думку, найбільш повно розкривають суть поняття «гранична схильність до споживання»?
а) крива, що характеризує величину споживчих витрат при даному рівні доходу; б) зміна у споживчих витратах, викликана зміною доходів; в) відношення приросту споживчих витрат на одиницю приросту доходу; г) кінцеве використання; д) відношення сукупного споживання до сукупного попиту.
3. Використовуючи наведені варіанти відповідей, покажіть зв'язок між граничною схильністю до споживання та граничною схильністю до заощадження:
а) сума показників граничної схильності до споживання та граничної схильності до заощадження дорівнює доходу кінцевого використання; б) відношення між цими показниками характеризує середню схильність до споживання; в) сума цих показників дорівнює 1; г) точка на кривій, у якій вони урівноважуються, відповідає пороговому рівню доходу.
4. При зменшенні доходу кінцевого використання:
а) споживчі витрати скорочуються, а заощадження зростають; б) споживчі витрати та заощадження зростають; в) скорочуються як споживчі витрати, так і заощадження; г) споживчі витрати зростають, а заощадження скорочуються.
5. Виходячи із теоретичних розробок кейнсіанської теорії, дайте відповідь на запитання: що відбувається в економіці, коли обсяг доходу кінцевого використання збільшується?
а) зростають середня схильність до споживання та заощадження; б) середня схильність до споживання та заощадження зменшуються; в) середня схильність до споживання збільшується, а до заощадження зменшується; г) середня схильність до споживання знизиться, а до заощадження зросте.
6. Дефляційний розрив знаходить своє відображення у:
а) недостатності заощаджень; б) дефіциті товарів; в) недостатньому попиті; г) недостатній пропозиції.
7. Виходячи із теорії Дж. Кейнса, довести, що заощадження можуть перевищувати інвестиції за умови, коли:
а) гранична схильність до споживання дорівнює граничній схильності до заощадження; б) протягом тривалого часу в економіці існує перевиробництво; в) рівень процентної ставки зростає; г) дефлятор більший за 1.
8. У моделі «сукупний попит – сукупна пропозиція» зростання рівня цін: а) не впливає на дію мультиплікатора; б) обумовлює зниження впливу мультиплікатора на дохід; в) обумовлює зростання впливу мультиплікатора на дохід; г) обумовлює зростання граничної схильності до споживання.
9. Розширення виробництва можливе, коли:
а) чисті інвестиції = амортизації; б) мультиплікатор = 1; в) фактичні (заплановані) заощадження перевищують фактичні чи планові інвестиції; г) всі відповіді неправильні. 10. Що з перерахованого входить до поняття «ін'єкції»?
а) інвестиції; б) імпорт; в) податки; г) заощадження.
11. Виходячи із суті «парадокса ощадливості», довести, що бажання зберігати при кожному рівні доходу викличе:
а) збільшення рівноважного рівня національного доходу і виробництва; б) переміщення кривої заощаджень вгору; в) переміщення кривої споживання вгору; г) переміщення кривої заощаджень вниз.
12. Якщо припустити, що гранична схильність до споживання становить 0,5, то якого значення, на Вашу думку, досягне мультиплікатор?
а) 2; б) 0,5; в) 1; г) 5.
13. Чим вища гранична схильність до споживання, тим:
а) більші валові інвестиції; б) менший мультиплікатор; в) більші валові інвестиції і більший мультиплікатор; г) більший мультиплікатор.
|