Terroryzm
Dostęp do złóż paliw kopalnych jest kwestią kluczową dla kapitalistycznej cywilizacji przemysłowej. Sęk w tym, że większość z nich znajduje się na określonych obszarach Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Aby zapewnić sobie do nich łatwy i pewny dostęp, zachodnie rządy współpracowały i współpracują z tamtejszymi niezwykle brutalnymi reżimami. Na przykład z sułtanem Arabii Saudyjskiej. W zamian otrzymywały i otrzymują ropę i gaz na preferencyjnych warunkach. Jednym z elementów współpracy jest także militarne, konsekwentne wspieranie reżimów. Wiemy na pewno, że państwa te sponsorują terrorystów. Pojawia się więc pytanie, czy nadal powinniśmy utrzymywać z nimi kontakty. Problem w tym, że robimy o wiele więcej. Ażeby zagwarantować sobie kontrolę nad złożami surowców i potem jeszcze ją umocnić, sami pośrednio sponsorujemy organizacje terrorystyczne. Świadomie wykorzystujemy je jako najemników destabilizujących sytuację polityczną w strategicznych dla nas regionach – wszędzie tam, gdzie biegną szlaki przesyłowe energii lub znajdują się duże złoża surowców. Zagrożenie terrorystyczne okazało się idealnym impulsem socjotechnicznym, który wykazałrzeczywistą spójność społeczeństwa. Pomimo silnej władzy administracji prezydenckiej w USA,obywatele stanowią kluczowy element demokracji, który musi wyrażać zgodę na strategie polityczne. Wobec rosnącej dezaprobaty dla obozu rządzącego, pojawiły się sprzeczne głosy co doracjonalności amerykańskiej hegemonii.
W"Wielkiej szachownicy" czytamy o czynniku zagrożenia, który miałby spajać amerykańskiespołeczeństwo w imię walki z przeciwnikiem. I gdyby wierzyć spiskowej teorii dziejów,zainstalowanie w historii takiego elementu (czyli zorganizowanie mistyfikacji pod nazwą 9/11) byłoby świetnym motorem napędowym dla stabilizowania wewnętrznych sił w USA.
Społeczeństwo przeszło "próbę ognia" motywując się do walki ze złem. Dopóki zło było nie zidentyfikowane, strach był czynnikiem jednoczącym. Jednak gdy zło zostało wstępnie zidentyfikowane i umiejscowione w jakimś punkcie globu (Afganistan, Irak), społeczeństwo powróciło do wcześniejszego nastawienia
|