Пневмогідравлічні затискуючи пристрої
Для утворення великих зусиль у силових пристроях використовується повітря та масло. Такі пристрої звуться превмогідравлічними. На малюнку показані поршень повітряного циліндру 1, поршень гідравлічного циліндра малого діаметру 2, який є штоком поршня пневматичного циліндру 1, поршень гідравлічного циліндра великого діаметру 3 (гідравлічний циліндр малого діаметру називають силовим, а великого діаметру – робочим), шток якого діє безпосередньо на ланки зв’язку затискую чого пристрою пристосування. Зворотній рух поршнів у початкове положення виконується пружинами. Стиснуте повітря яке потрапляє з цехової мережі по трубопроводу 4 приводить у дію усі поршні. Після затискання встановленого у пристосування виробу сили у системі врівноважуються. Розглядаючи рівновагу жорстко зв’язаних поршнів 1 та 2, на які с правої сторони діє стиснуте повітря, а з ліва – рідина, можемо написати рівняння:
звідкіля: ;
де: рв – тиск повітря у пневмоциліндрі; рг – тиск масла у гідро циліндрах; D1 – діаметр поршня пневмоциліндру; d – діаметр поршня (плунжера) силового гідро циліндру. З рівняння видно, що в результаті різниці діаметрів поршнів 1 та 2 у гідравлічній частині механізму тиск підвищується прямо пропорційно квадрату відношення цих діаметрів. Так наприклад, при D1= 15 см, d = 2,5 см, рв = 4 кг/см2
тобто тиск збільшується у 36 разів. По закону гідравліки тиск рідини передається в усі сторони рівномірно, в наслідок цього, на поршень 3 робочого гідроциліндру рідина буде тиснути з зусиллям:
Маючи на увазі що , кінцево отримаємо:
де: W – сила на штоку робочого гідроциліндру (сила затискання); P – сила на поршні пневмоциліндру; D та d – діаметри гідро циліндрів, які утворюють механізм підсилювання; η; – к.к.д. привода, дорівнює 0,8... 0,85.
Таким чином, в результаті різниці діаметрів поршнів 2 та 3 механізму підсилювача зусилля на штоку робочого гідро циліндру у порівнянні з силою на штоку пневмоциліндра збільшується прямо пропорційно квадрату відношення діаметрів цих поршнів. Так наприклад при D = 100 мм та d = 25 мм
тобто сила затискання, без урахування втрат на тертя, збільшується у 16 разів. На підставі закону рівняння робіт виведемо рівняння для визначення шляху поршнів гідро циліндру та для підрахунку витрат стиснутого повітря:
Wl = PL або
Звідкіля D2l = d2L; ; Кінцево отримаємо
;
тобто, хід поршня силового гідро циліндру L у порівнянні з ходом поршня робочого гідро циліндру l збільшується прямо пропорційно квадрату відношення діаметрів цих циліндрів. При тих же розмірах циліндрів (D = 100 мм та d = 25 мм)
;
Для визначення витрат стиснутого повітря за один цикл затискання необхідно площу поршня пневмоциліндру помножити на йог хід:
Кінцево
V = 0.785D21L,
де: V – витрата стиснутого повітря у см2.
Якщо прийняти l = 2 см, то при тих же діаметрах (D1 = 15 см, D = 10 см та d = 2,5 см) хід поршня пневмоциліндра буде:
а витрата повітря
V = 0.785*152*32 = 5652 см3. В наслідок цього за кожен цикл затискання у атмосферу викидається близько 5,6 л стиснутого повітря.
|