Аналіз результатів.
Пізнавальний контроль при зоровому сприйманні виступає умовою виконання завдань спостереження. Його функціонування робить сприймання довільним і наближає перцептивні процеси до мисленнєвих. Пізнавальний контроль, що актуалізується в даному дослідженні' необхідний для переборювання інтерференції зорового сприймання першої серії, в якій досліджуваний читав слова, і другої серії, в якій він називав колір зірок. Чим більша часова різниця виконання досліджуваним третьої і другої серій (Я), тим більша інтерференція, а отже, тим більша вузькість, ригідність пізнавального контролю у сприйманні. І, навпаки, чим ближчий показник Я до нуля, тим об'ємніший, гнучкіший вплив пізнавального контролю. Величина показника пізнавального контролю залежить від часу виконання серії. Якщо досліджуваний не був у стані готовності за командою "Починаємо!" виконувати завдання другої серії за інструкцією, то показник П може бути близьким до нуля в разі такої готовності в третій серії. Нарешті, якщо П буде зі знаком мінус, тобто час третьої серії (Т3) менший за час виконання другої серії (Т 2), це засвідчує: досліджуваний не дотримувався вказівок експериментатора називати колір зірок якомога швидше. У цьому разі дослідження потрібно повторити. Допоміжним засобом для встановлення причини відхилення показника у мінусовий бік може стати порівняння часу виконання досліджуваним першої і другої серій. Показник інтерференції, тобто впливу, відображає незалежність функції навчання і зорового сприймання. З виявленням ригідності потрібно дослідити властивості мислення і розробити комплекс розвиваючих вправ, які б дозволили змінити когнітивний стиль особистості.
Методика 3. Визначення домінуючого типу сприймання за роботою провідних аналізаторів
Мета: визначити, які з відчуттів найшвидше реагують на подразники в момент їх безпосередньої дії на аналізатори. Інструкція: відповідайте на запитання „згодні” чи „не згодні”. У таблиці обведіть кружечком ті запитання, на які дали відповідь „згодний (згодна)”.
Текст 1. Люблю спостерігати за хмарами і зірками. 2. Часто наспівую собі під ніс. 3. Не визнаю незручну моду. 4. Обожнюю ходити в сауну. 5. В автомобілі для мене важливий колір. 6. Упізнаю по кроках, хто зайшов до кімнати. 7. Мене розважає копіювання діалектів. 8. Багато часу присвячую своїй зовнішності. 9. Люблю масаж. 10. Коли є вільна хвилина, люблю роздивлятися людей. 11. Погано себе почуваю, коли не насолоджуюся ходою. 12. Дивлячись на сукню (костюм) у вітрині магазину, я переконана, що мені в ній буде добре. 13. Коли почую стару мелодію, до мене повертається минуле. 14. Часто читаю під час їжі. 15. Дуже часто говорю по телефону. 16. Я схильний(а) до повноти. 17. Надаю перевагу прослуховуванню розповіді, аніж самостійному читанню. 18. Після поганого дня мій організм у напруженні. 19. Із задоволенням я дуже багато фотографую. 20. Довго пам'ятаю, що мені сказали друзі і знайомі. 21. З легкістю віддаю гроші за квіти, тому що вони прикрашають життя. 22. Увечері люблю приймати гарячу ванну. 23. Намагаюся записувати свої власні справи. 24. Часто розмовляю сам(а) з собою. 25. Після тривалої їзди в машині довго прихожу до тями. 26. Тембр голосу багато про що говорить мені про людину. 27. Дуже часто оцінюю людей за манерою одягатися. 28. Люблю потягатися, виправляти кінцівки, розминатися. 29. Занадто тверде чи м'яке ліжко — це для мене мука. 30. Мені нелегко знайти зручне взуття. 31. Дуже люблю ходити в кіно. 32. Упізнаю обличчя навіть через роки. 33. Люблю ходити під дощем, коли краплини стукають по парасольці. 34. Умію слухати те, що мені говорять. 35. Люблю танцювати, а у вільний час займатися спортом чи гімнастикою. 36. Коли чую цокіт годинника, не можу заснути. 37. У мене якісна стереоапаратура. 38. Коли чую музику, починаю відбивати такт ногою. 39. На відпочинку не люблю оглядати пам'ятники архітектури. 40. Не виношу розгардіяш. 41. Не люблю синтетичних тканин. 42. Вважаю, що атмосфера в кімнаті залежить від освітлення. 43. Часто ходжу на концерти. 44. Один потиск руки багато чого може сказати про особистість. 45. Охоче відвідую галереї і виставки. 46. Серйозна дискусія — це захоплююча справа. 47. Через дотик можна сказати значно більше, ніж словами. 48. У шумі не можу зосередитися.
|