Другий ряд
жук — крісло гребінь — земля компас — клей дзвіночок — стріла синиця — сестра лійка — трамвай мухомор — диван гребінець — вітер черевики — самовар графин — брати сірник — вівця терка — море капелюх — бджола риба — пожежа пилка — яєчня Хід виконання завдання. Експериментатор читає досліджуваному пари слів першого ряду (інтервал між парою — 5 секунд). Після 10-секундної перерви експериментатор читає ліві слова цього ж ряду (з інтервалом в 10 секунд), а досліджуваний записує слова правої частини ряду, які він запам'ятав. Аналогічна робота проводиться зі словами другого ряду. Обробка даних виконаного завдання. Результати досліду записуються в таблицю:
Тема 4. Увага Методика 1. Дослідження вибірковості уваги Мета дослідження:визначення рівня вибірковості уваги Матеріали та обладнання:тестовий бланк, олівець і секундомір. Процедура дослідження Дослідження проводиться в парах, які складаються з експериментатора та досліджуваного. Експериментатор зачитує досліджуваному інструкцію, видає тестовий бланк і фіксує час виконання завдання. Інструкція досліджуваному:“Вам буде видано тестовий бланк із надрукованими в ньому в рядках буквами та словами. Відшукайте та підкресліть там слова. Намагайтеся не пропустити жодного слова і працювати швидко, оскільки час фіксується. Якщо все зрозуміло і немає запитань, тоді починаємо! ” Після тестування досліджуваний робить звіт про те, як він виконував запропоноване йому завдання. Обробка та аналіз результатів Показниками вибірковості уваги в цьому досліді є час виконання завдання і кількість пропусків під час відшукування та підкреслювання слів. Усього в даному тексті 25 слів: сонце, район, новина, факт, екзамен, прокурор, теорія, хокей, трон, телевізор, пам’ять, сприймання, любов, спектакль, радість, народ, репортаж, конкурс, особистість, плавання, комедія, відчай, лабораторія, основа, психіатрія. Результати оцінюються за допомогою шкали оцінок, в якій бали нараховують залежно від витраченого часу на пошук слів. За кожен пропуск слова віднімається по одному балу.
Бали запропоновані в шкалі оцінок дають можливість встановити абстрактні величини якісних оцінок рівня вибірковості уваги. Коли ж у досліджуваного від 0 до 3 балів, то важливо на основі його самозвіту та спостереження експериментатора за ходом досліду з’ясувати причину слабкої вибірковості. Її можуть викликати: стан сильного емоційного збудження; зовнішні перешкоди, які призвели до фрустрації досліджуваного; приховане небажання тестуватися та інше. Вибірковість уваги піддається тренуванню. З цією метою можна використовувати вправи, подібні до даного тексту. Дуже високий рівень вибірковості уваги є одним з проявів феноменальної психічної активності людини. ТЕСТОВИЙ БЛАНК: Бсонцевтргшоурайонзгуцновинахеьгчафактекекзаментрочягшгупрокуроргурсеабестеоріяенстджзбьамхокейтронциуршрофщуйлзхтелевізорболджшзхюелгшьбпамятьщогхеюжипдрашлптслхемздсприйманняйцупендшізхьвафиапролдблюбовабфирплослдкнесладспектаклььячсимтьбаюжюерадістьвуфупеждлорптнародшмвтьлджьхегнеекуифйжрепортажзждорлафивюефбьдьконкурсжшнаптйфячицувскапирособистістьехжеьеюбшшглоджепрплаванняделживанезбьтрлшшжнпркивкомедіяшлдкцуйфвідчаййфрячатлджетьбюнхтьфтасенлабораторіялшдшнруугргшщтлроснованіезшеремітдтмттаопрукгвмстрпсихіатріябплнстчьйфяонтзацеьантзахтлкнноп.
|