Процедура дослідження та оцінка результатів
Розвиток уяви за даною методикою оцінюється за наступними параметрами: 1. Час, витрачений на вигадування. 2. Нетрадиційність, оригінальність сюжету розповіді. 3. Різноманітність образів, що використовуються в розповіді. 4. Опрацьованість і деталізація образів. 5. Виразність і емоційність образів. За кожним із параметрів розповідь може отримати від 0 до 2 балів.
За першим параметром розповідь отримує 2 бали у випадку, якщо вдалося вигадати розповідь протягом не більше 30 секунд; 1 бал - коли на вигадування пішло від 30 секунд до 1 хв.; 0 балів - якщо за хвилину так і не вдалося нічого вигадати. За параметром «різноманітності образів» — 0 балів у випадку, якщо від початку до кінця говориться про одного героя з «бідними» характеристиками і при цьому сюжет не змінюється; 1 бал — коли в розповіді зустрічається 2-3 різних персонажі, всі вони характеризуються з різних сторін; 2 бали — коли характеризується 4 і більше персонажів з різних сторін. Оцінка опрацьованості і деталізації образів в розповіді проводиться наступним чином. Якщо персонажі називаються і ніяк при цьому додатково не характеризуються, то розповідь отримує 0 балів. Якщо, окрім назви, вказуються іще одна або дві ознаки, то розповідь отримує 1 бал. Якщо образи характеризуються трьома і більше ознаками, то розповідь отримує 2 бали. Оцінка виразності й емоційності. Якщо розповідь не викликає ніяких вражень і не супроводжується емоціями, то вона оцінюється в 0 балів. Якщо у самого оповідача емоції слабо виражені, а слухачі не реагують емоційно, то така розповідь отримує 1 бал. Якщо і сама розповідь, і передача змісту супроводжується яскраво вираженими емоціями, при цьому слухачі під враженнями і заражені емоціями оповідача, то така розповідь отримує 2 бали. Рівні розвитку уяви: 10 балів — дуже високий рівень. 8-9 балів — високий. 4-7 балів — середній. 2-3 бали — низький. 0-1 бал — дуже низький.
РОЗДІЛ ІІІ. ЕМОЦІЙНО-ВОЛЬОВА СФЕРА ОСОБИСТОСТІ Тема 1. Вольова сфера особистості Методика "Оцінка розвитку вольових якостей" (Джерело: Уніят, Комінко) Мета: дослідження рівня розвитку вольових якостей. Віковий період: підлітковий та юнацький вік. Обладнання: опитувальник. Інструкція: позначте ту відповідь, яка найбільше відповідає вашій поведінці. Опитувальник Чи робите ви вранці зарядку? а) регулярно; б) час від часу; в) не роблю. Чи відстоюєте свою думку перед товаришами та дорослими? а) завжди; б) іноді, але не завжди вдається; в)не намагаюся відстояти. Чи вмієте ви володіти своїми почуттями (долати розгубленість, страх та ін.)? а) у будь-якій ситуації; б) не завжди, залежно від ситуації; в) не вмію. На зборах ви висловлюєте свою думку, критикуєте недоліки? а) завжди, коли є своя думка; б) іноді висловлюю; в) ніколи. Чи буває таке, що невдалі спроби розв’язати завдання, зробити вправи та ін. мобілізують вас на досягнення поставленої мети? а) завжди мобілізують; б) іноді примушують; в) практично ніколи. Якою мірою сформовані у вас основні побутові навички: прибирання постелі, підтримання охайності в кімнаті, дотримання основних вимог до зовнішнього вигляду? а) в основному сформовані досить стало: регулярно прибираю постіль, підтримую порядок у кімнаті, охайний щодо одягу; б) сформовані, але не досить стало; в) не сформовані. Чи здатні ви самі, без зовнішнього примусу, організувати свій час? а) здатен; б) роблю це не регулярно; в) практично ніколи цього не роблю. Чи можете ви без нагадувань сісти за домашні завдання? а) практично завжди; б) тільки iнодi; в) практично ніколи цього не роблю. Чи здатні ви протягом кількох тижнів або навіть місяців займатися якоюсь справою? а) здатний; б) здатний лише зрідка; в) не здатний. Чи виявляється у вас інтерес до самовиховання? а) досить чітко виявляється; б) виявляється, але час від часу; в) не виявляється Чи займаєтеся самовихованням? а) регулярно намагаюся; б) час від часу; в) не займаюся. Чи є у вас якась програма самовиховання? а) є; б) певної програми немає, але є деякі думки; в) ніякої програми немає.
|