Студопедия — Глава 2.Краткая экономическая характеристика предприятия
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Глава 2.Краткая экономическая характеристика предприятия

План

 

1. Причини та джерела появи козацтва.

2 Створення Запорізької Січі. Дмитро Вишневецький

3 Козацько-селянські повстання наприкінці XVI – поч. XVII ст.

4 Козацтво як впливовий чинник міжнародного життя.

 

 

Література:

1. О.Д.Бойко Історія України. Навчальний посібник. – К., «Академвидав» 2005. – Ст. 126-144

2. Світлична В.В. Історія України: Навчальний посібник. – К., 2003. – Ст. 57-79.

3. Мицик Ю.А., Бажан О.Г., Власов В.С. Історія України. Навч. посібник 2010 – Ст. 65-68

4. Упорядника: С.Крупчан., О.Скопненко., О.Іванюк Історія України – К. «Казка» 2010. – Ст. 137-145.

 

3) Перші письмові згадки про українських козаків датовані 1492 р. Але різке зростання чисельності козацтва припадає на XVI ст.

Козацтво виникло в південноукраїнських землях – на території від середнього Подніпров`я і майже до Дністра. Ці землі називалися Диким Полем: після монгольської навали та внаслідокв нападів Кримського ханства ці землі обезлюділи і залишалися незаселеними. Центром козацтва стало Запоріжжя – степи за порогами Дніпра.

Причини виникнення козацтва:

Ø Наявність в українському суспільстві окремих прошарків вільних людей, що займали проміжне становище між незалежною шляхтою та селянством.

Ø Посилення соціального та релігійного тиску, закріпачення селянства. Селяни та міщани тікали від феодальних повинностей та державних податків.

Ø Постійна військова небезпека з боку Кримського ханства та кочових татарських орд.

Ø В окремих випадках – організаторська роль місцевих прикордонних землевласників і урядовців.

 

Козаки користувалися господарськими угіддями, займалися промислами, брали участь у самоуправлінні. Для оборони від турецько-татарської агресії козаки об`єднувалися у військові загони. Вони і самі завдавали ударів татарам та туркам: спускаючись по Дніпру на своїх великих човнах – “Чайках”, нападали на татарські гарнізони, турецькі галери, фортеці.

 

Утворення Запорозької Січі:

У 1552-1556 рр. Канівський і черкаський староста Дмитро (Байда) Вишневецький (?-1563) об`єднуе козаків, створюючи за порогами Дніпра на о.Мала Хортиця козацький центр – Запорозьку Січ. Згодом Січ неодноразово змінювала місце свого розташування, проте назва “Запрозька Січ” поширювалося на все об`єднане навколо Січі козацтво.

Запорозька Січ стала зародком нової української (козацької) державності. Її, як державне утворення, характеризують такі ознаки:

ü Військовий устрій. Січові козаки складали військо - кіш, кіш поділявся на військові одиниці – курені (38 куренів).

ü Територіальний устрій. Територія, яку контролювала Січ, поділялася на паланки (5-10 паланок) на чолі з полковниками. Паланкове козацтво проживало на хуторах та в містечках.

ü Форма правління. Запорозька Січ була козацькою республікою. Верховна влада на Січі належала козацькій раді, брати участь в якій мали право всі козаки. Козацька рада обирала старшину: кошового отамана (гетьмана), писаря, обозного, суддю, осавулівю. Кожен курінь обирав аналогічну курінну старшину. Козацька рада збиралася щороку 1 січня.

ü Правова система. Вживалося звичаєве козацьке право, яке склалося в XV- сер. XVI ст. Козаки були рівними перед законом, рівними у праві користуватися землею й іншими угіддями, брати участь у радах, обирати старшину.

Запорізька Січ як державне утворення і як соціальна організація мала яскраво виражений демократичний характер. Це пояснюється тим, що:

§ По-перше, Запорозьку Січ створив сам народ, втіливши в ній свій свободолюбивий характер і ідеали суспільного життя;

§ По-друге, щоб вижити в умовах постійної зовнішньої загрози (з боку Криму, Туреччини, Речі Посполитої), козацтву потрібна була внутрішня злагода і стабільність, які забезпечувалися демократичними порядками.

Уряд Річі Посполитої прагнув контролювати козаків та використовувати їх

у своїх інтересах: для захисту своїх володінь від татар, турків, у протистоянні з Москвою. З цією метою у 1572 р. польський король прийняв на військову службу 300 крозаків. Вони були вписані в список – реєстр, тому і називалися реєстровими. В різні часи кількість реєстрових козаків весь час змінювалася.

Реєстрові козаки користувалися особливими привілеями: отримували землю, плату грошима, звільнялися від податків і повинностей, мали власне самоуправління. Реєстрові повинні були також контролювати нереєстрових козаків, придушувати повстання. Але козаки часто брали участь у козацько-селянських повстаннях.

 

Запорозька Січ посіла важливе важливе місце в міжнародних відносинах країн Європи та Азії. Основні напрямки зовнішньої політики Запорозької Січі:

Ø боротьба проти турецько-татарської агресії;

Ø відносини з Московською державою, які характеризувалися складністю та неоднозначністю: від спльної боротьби проти татар і турок до взаємних конфліктів;

Ø уряди ряду європейських країн (Австрії, Франції) запрошували козаків на військову службу.

Успіхи Запорозької Січі на міжнародній арені сприяли її зміцненню,

стимулювали її внутрішньополітичну діяльність, спрямовану на захист українських інтересів. Наприкінці XVI - на поч. XVII ст. Січ стала центром визвольного руху українського народу.

 

Багато зусиль для мирного розвитку стосунків з Польщею доклав Петро Конашевич-Сагайдачний (1616-1622). Історики оцінюють П.Конашевича-Сагайдачного як найвизначнішого гетьмана до Б.Хмельницького. Намагаючись зміцнити становище України та козаків, Сагайдачний проводив компромісну політику щодо Річі Посполитої.

Він здійснив реформу козацького війська, вперше перетворивши його на регулярне військо з жорсткою дисципліною. Козацьке військо піднялося до рівня кращих європейських армій.

Найбільшою заслугою Сагайдачного було те, що він залучив українське козацтво до підтримки української культури та православної церкви. Так у 1620 р. Сагайдачний разом з усім козацьким військом вступив до Київського братства, відраховуючина його діяльність значні кошти.

У 1620 р. розпочалася війна між Туреччиною та Річчю Посполитою. Річ Посполита опинилася на межі втрати державної незалежності. У битві під Хотином у 1621 р. військо Сагайдачного врятувало Польщу від політичної катастрофи. Але сам гетьман був важко поранений і помер у Києві в 1622 р.

 

Значення козацтва:

Козацтво стало провідною суспільною силою в боротьбі за національне визволення України. Діяльність козаків стосувалася усіх сфер життя українського народу: вони боронили українські землі, освоювали південні степи, підтримували українську культуру і православну церкву, брали участь в антифеодальних виступах, зробили головний внесок у визволення України з-під влади Річі Посполитої. Козаки створили Запорозьку Січ, як5а стала важливим етапом у формуванні української державності і витоком Української держави.

1) Протягом к. XVI – поч. XVII ст. в Україні відбулося ряд козацько-селянських повстань, причинами якіх було:

ü посилення національного гніту польською шляхтою;

ü зростання соціальних суперечностей, утиски козацтва та селян з боку польських панів;

ü релігійний наступ католицизму в Україні, обмеження і утиск православної віри.

 

Проте більшість цих повстань потерпіли поразку:

  роки повстання результат
  1577-1578 рр. Козацьке повстання на чолі з І.Підковою придушене
  1591-1593 рр. Козацько-селянське повстання на чолі з К.Косинським поразка
  1594-1597 рр. Козацько-селянське повстання на чолі з С.Наливайком поразка
  1625 р. Козацьке повстання на чолі з Марком Жмайло поразка
  1630 р. Козацьке повстання на чолі з Тарасом Федоровичем (Трясило) перемир`я
  1635 р. Козацьке повстання на чолі з Іваном Сулимою (м.Кодак) поразка
  1637 р. Козацьке повстання на чолі з Павлом Бутом (Павлюком) поразка
  1638 р. Козацьке повстання на чолі з Яковом Острянином відступили
  1638 р. Козацьке повстання на чолі з гетьманом Д.Гунею відступили

 

Таким чином, з 9 великих повстань лише одне не було розбито – козацьке повстання на чолі з Тарасом Федоровичем (Трясилом). Проте жодне повстання не закінчілося перемогою козацько-селянського війська.

Це був період тимчасової поразки кураїнського національно-визвольного руху та “Золотого спокою” для польської держави. Цей період тривав 8 років з 1639 р. по 1647 р. Проте, це був затишок перед бурею: козацько-селянські повстання к.XVI – поч.XVII ст. стали передвісниками визвольної війни українського народу 1648-1657 рр.

 

 

Ярлик – грамоти ханів Золотої Орди, що надавали право на управління окремими князівствами або областями, підкореними Ордою. Наданням ярлика, хани затверджували руських князів у їхніх удільних князівствах.

 

Братства – релігійні та культурно-просвітницькі організації українських міщан, які утворились при церковних парафіях у Україні в ХV – ХVІ ст. Опікувалися церквою, дбали про її підтримку, допомагали бідним, організовували шпиталі, школи, друкарні. З часом набули великого громадсько-політичного і національно-культурного значення.

 

Єзуїти – члени найбільш впливового католицького чернечого ордену. Поширювали ідеї християнства, намагались поширити вплив католицтва і влади Папи Римського. Створювали єзуїтські школи та колегіуми, які відзначались високим рівнем викладання і діяли в багатьох містах України.

 

Козацьке право – сукупність звичаєвих норм, переважна більшість яких виникла на Запорозькій Січі. Визначали суспільні відносини, що склалися в козацькому суспільстві: порядок землекористування, укладання угод, види злочинів і покарань за них; чітко регламентували права і обов’язки старшини.

 

Кобзарі – українські народні співці, які виконували історичні думи під акомпанемент кобзи. Брали активну участь у козацьких походах, підносили бойовий дух війська

 

Глава 2.Краткая экономическая характеристика предприятия

Таблица 1.1.1. Структура денежной выручки предприятия

 

Виды продукции и отрасли 2008 г. по предприятию и району Алгоритм расчета (приводится номер строки в базе данных, но не № в карточке)
тыс. руб. % к итогу
       
Продукция отрасли растениеводства, всего:      
в т. ч.: зерно      
сахарная свекла      
подсолнечник      
       
продукция, реализованная в переработанном виде      
прочая продукция отрасли     растениеводство всего минус сумма значений по видам продукции
Продукция животноводства, всего:      
в т. ч.: молоко      
мясо: КРС      
свиней      
       
продукция, реализованная в переработанном виде      
прочая продукция отрасли     животноводство всего минус молоко, крс, свиньи и переработка
Всего по предприятию     растениеводство всего + животноводство всего

 

Таблица 1.1.2. Расчет условного поголовья животных

Показатели Коэффициент перевода Поголовье в хозяйстве, гол.
Физических Условных
20.... г. алгоритм. 20.... г. алгоритм
Коровы 1,0       количество физических голов умножаем на соответствующий коэффициент
Молодняк скота 0,6      
Свиньи 0,3   353+354  
Овцы 0,1   н/д  
Лошади взрослые     н/д  
Птица 0,02   н/д  
Всего - - сумма - сумма

 

 

Таблица 1.1.3. Размер предприятия

Показатели 2008 по предприятию и району Алгоритм
Площадь земли, га:    
в т.ч.: с/х угодий    
пашни    
Стоимость основных средств, тыс. руб.    
Стоимость оборотных средств, тыс. руб.    
Поголовье скота, условных гол.   т.1.1.2.
Энергетические ресурсы, л. с.    
Количество тракторов, шт.    
Количество среднегодовых работников, чел.    
Стоимость валовой продукции (выручка всего), тыс. руб.   т.1.1.1
Количество зерноуборочных комбайнов, шт.    

 

Таблица 1.1.4. Размер производства

Показатели по предприятию и району
2008 г. Алгоритм
Сумма денежной выручки, тыс. руб.   т. 1.1.1
Произведено всего, ц:    
- зерно    
- сахарная свекла    
- подсолнечник    
- молоко    
- прирост живой массы: КРС    
свиньи    
В расчете на 100 га пашни получено, ц:
- зерно    
- сахарная свекла    
- подсолнечник    
В расчете на 100 га сельскохозяйственных угодий получено:
- молоко, ц    
- прирост живой массы, ц: КРС    
свиньи    
- денежная выручка, тыс. руб.    

 

Структура затрат труда
  2008 алгоритм % к итогу
1. Затраты тыс. человеко-часов, всего     100%
2. Растениеводство, всего      
в т.ч.: зерно      
сахарная свекла      
подсолнечник      
3. Общепроизводственные затраты по растениеводству      
4. Животноводство, всего:      
в т.ч.: молоко      
скот на мясо:      
крупный рогатый скот      
свиньи      
5.Общепроизводственные затраты по животноводству      
         

 

 

Таблица 3.1.2. Показатели обеспеченности основными и оборотными средствами

Показатели По предприятию и по району 2008 г Алгоритм
1. Стоимость основных и оборотных средств на единицу площади сельхозугодий, тыс. р./га   (46+87)/287
2. Стоимость основных средств на единицу площади сельхозугодий, тыс. р./га   46/287
3. Стоимость основных средств сельскохозяйственного назначения на одного работника в сельском хозяйстве (вооруженность работников), тыс. р./чел.   (46+87)/50
4. Тракторов на единицу площади пашни, шт./100 га   415*100/289
5. Площадь зерновых и зернобобовых на 1 зерноуборочный комбайн, га/шт.   126/424
6. Площадь подсолнечника на 1 зерноуборочный комбайн, га/шт.   177/424

 

Таблица 2.2.3. Динамика показателей рентабельности по сельскому хозяйству

Показатели По предприятию и району
20 …. г. Алгоритм
Сумма прибыли (убытка), тыс. руб.   329+388-328 -387
Прибыль (убыток), руб. в расчете: на 1 га сельхозугодий    
на 1 среднегодового работника    
на 1 чел.-ч    
на 100 руб. производственных затрат    
на 100 руб. основных и оборотных средств    
Уровень рентабельности, % (прибыль/себестоимость)   прибыль / (328+387) *100%
Уровень окупаемости затрат, % (выручка/себестоимость)   (329+388) /(328+387) *100%

Глава 3. Состояние экономики отрасли или изучаемого явления

В зависимости от выбранной темы состав таблиц будет меняться в третьей главе курсового проекта. В данном случае не дается перечень таблиц, обязательных для 3 главы курсового, а приводятся в основном алгоритмы расчетов наиболее часто встречающихся показателей.

Таблица 2.1.1. Уровень себестоимости сельскохозяйственной продукции в 2008 г.

Виды продукции Себестоимость, руб./ц
по предприятию и району
производственная алгоритм полная алгоритм
Зерно   (194*1000)/193   (294*1000)/293
Сахарная свекла   (209*1000)/208   (209*1000)/208
Подсолнечник   (213*1000)/212   (324*1000)/323
Молоко   (356*1000)/355   (383*1000)/382
Прирост живой массы КРС   (363*1000)/362   (377*1000)/376

Таблица 2.1.4. Структура материальных затрат в сельском хозяйстве

 

Показатели По хозяйству и по району
20… г.
тыс. руб. алгоритм
Семена и посадочный материал
   
Корма    
Прочая продукция сельского хозяйства (навоз, подстилка и др.)    
Минеральные удобрения    
Нефтепродукты    
Электроэнергия    
Топливо    
Запчасти, ремонтные и строительные материалы    
Работы и услуги сторонних организаций    
Амортизация    
Средства защиты растений    
Итого    

 

Таблица 3.2.1. Исходные данные (фрагмент таблицы)

Показатели 20.... г. алгоритм
Стоимость валовой продукции, тыс. руб., всего   т.1.1.1 (выручка всего)
в том числе: растениеводства   т.1.1.1 (раст-во всего)
животноводства   т.1.1.1 (жив-во всего)
Среднегодовая численность работников, чел.    
Численность механизаторов, чел.    
Отработано в сельском хозяйстве – всего, чел.-ч   71 *1000
в том числе: в растениеводстве   74*1000
в животноводстве   75*1000
Фонд оплаты труда – всего, тыс. руб.    
в том числе: в растениеводстве    
в животноводстве    
Основные средства с./х. назначения, тыс. руб.    
в том числе машины и оборудование    

Таблица 3.3.6. Результативные показатели интенсификации по отдельным видам производства в сельском хозяйстве

Показатели  
2008 г. алгоритм
Урожайность сельскохозяйственных культур, ц/га площади посева
Зерновые и зернобобовые культуры   193/126
Сахарная свекла   208/170
Подсолнечник   212/177
Кукуруза на силос и зеленый корм   272/237
Продуктивность животных
Годовой удой молока на 1 корову, кг   (355/330) *100
Среднесуточный прирост крупного рогатого скота на откорме, г   (362/338) / кол-во дней в году *100000

 

Распаханность с.-х. угодий – это отношение площади пашни к площади сельхозугодий (если необходимо представить в %, то отношение умножаем на 100).

Коэффициент товарности – отношение количества реализованной продукции к валовому сбору данного вида продукции.

 

По причине отсутствия информации показатель «балл по свойствам почвы» в курсовой проект не включаем.




<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
ДВАДЦАТЬ ДЕВЯТЬ | ТЯГОВЫЙ РАСЧЕТ ТРАКТОРА

Дата добавления: 2015-10-01; просмотров: 361. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Значення творчості Г.Сковороди для розвитку української культури Важливий внесок в історію всієї духовної культури українського народу та її барокової літературно-філософської традиції зробив, зокрема, Григорій Савич Сковорода (1722—1794 pp...

Постинъекционные осложнения, оказать необходимую помощь пациенту I.ОСЛОЖНЕНИЕ: Инфильтрат (уплотнение). II.ПРИЗНАКИ ОСЛОЖНЕНИЯ: Уплотнение...

Приготовление дезинфицирующего рабочего раствора хлорамина Задача: рассчитать необходимое количество порошка хлорамина для приготовления 5-ти литров 3% раствора...

Педагогическая структура процесса социализации Характеризуя социализацию как педагогический процессе, следует рассмотреть ее основные компоненты: цель, содержание, средства, функции субъекта и объекта...

Типовые ситуационные задачи. Задача 1. Больной К., 38 лет, шахтер по профессии, во время планового медицинского осмотра предъявил жалобы на появление одышки при значительной физической   Задача 1. Больной К., 38 лет, шахтер по профессии, во время планового медицинского осмотра предъявил жалобы на появление одышки при значительной физической нагрузке. Из медицинской книжки установлено, что он страдает врожденным пороком сердца....

Типовые ситуационные задачи. Задача 1.У больного А., 20 лет, с детства отмечается повышенное АД, уровень которого в настоящее время составляет 180-200/110-120 мм рт Задача 1.У больного А., 20 лет, с детства отмечается повышенное АД, уровень которого в настоящее время составляет 180-200/110-120 мм рт. ст. Влияние психоэмоциональных факторов отсутствует. Колебаний АД практически нет. Головной боли нет. Нормализовать...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия