Порівняйте структуру цінностей класичного консерватизму та неоконсерватизму.
Чим відрізняється структура цінностей класичного лібералізму від структури цінностей неолібералізму? 14. Охарактеризуйте основні етапи еволюції соціал-демократичної ідеології. Який вплив мала соціал-демократія на соціальні та політичні процеси в сучасному світі? 15. Яка ідеологія апелює до необхідності ринкової економіки, свободи особистості та обмеженні державного регулювання? Відповідь обґрунтуйте. 1. Соціалізм. 2. Класичний лібералізм. 3. Фашизм. 4. Жодна з названих ідеологій. 16. Засновник консерватизму Е.Бьорк у праці ”Роздуми про Французьку революцію” наводить систему цінностей консерватизму. Сформулюйте можливі протилежні позиції або антицінності консерватизму.
17. У політологічній літературі фашизм трактується як: 1. Реакція в більшості європейських країн проти загальної тенденції реалізації ідеалів, успадкованих від філософії просвітництва. Фашизм – ”моральна хвороба” Європи. 2. Форма антипролетарської реакції, яка є виразом протиріччя монополістичного капіталізму та імперіалізму. 3. Одна з відповідей на проблеми індустріалізації. 4. Девіантна та садомазохістська реакція на відчуження в сучасному суспільстві, на сексуальне та владне пригнічення, 5. Форма тоталітаризму. Яке трактування фашизму підтримуєте ви? Відповідь обґрунтуйте. 18. На думку американського вченого Д.Бела, ”усі ідеології приречені на самознищення. Ідеологія – це відчужене життя, статична пародія на реальність... Ідеологія – слово з минулого – тепер знаходиться в півтемряві. Там само, де знаходиться гріх”. Інший американець, економіст і соціолог У.Ростоу стверджує, що рушійною силою розвитку суспільства завжди виступає світогляд. Порівняйте ці два твердження. Наведіть аргументи ”за” і ”проти”.
Тема 8. ЕТНІЧНІ СПІЛЬНОТИ ТА ЕТНОПОЛІТИКА В яких формах існували та існують етноси? Що таке етнічність у вузькому та широкому розумінні? Яку роль у житті етносів відіграє пасіонарність? Етнополітологія оперує декількома визначеннями нації. Яке з них ви вважаєте найбільш коректним і прийнятним для себе? Відповідь обґрунтуйте. Чому на Заході набула поширення політична теорія нації, а у Східній Європі – етнічна? За яких умов етнічна/національна група вважається національною меншиною? Як співвідносяться етнічні, національні та загальнолюдські цінності в політичній сфері функціонування суспільства? 8. Г. Нельсон поділяє держави за кількістю націй наступним чином: 1. Держави з єдиною нацією–групою. 2. Держави з однією основною нацією–групою. 3. Держави з однією основною нацією–групою та фрагментованими не основними націями–групами. 4. Бінаціональні держави. 5. Мультинаціональні держави. Яким чином буде відбуватися взаємодія держави з усіма націями в межах кожного типу держави? 9. Американський дослідник У. Копнор поділяє усі держави на: 1. Нації-держави. 2. Іммігрантські держави. 3. Метисні держави. 4. Багатонаціональні держави. Назвіть не менше трьох критеріїв, які використав автор у наведеній типології. Який тип держави, на вашу думку, є найбільш стабільним? Відповідь обґрунтуйте. Зробіть порівняльний аналіз процесів етнічної диференціації та етнічної дезінтеграції. Зробіть порівняльний аналіз процесів етнічного згуртування та інтеграції. Визначте умови та чинники, які сприяють націобудівництву в Україні.
|