Розробка стратегічної програми для ТОВ «ВІМЕКСІМ» в умовах нестійкості конкурентного ринку
В сучасних умовах ринкової економіки вітчизняна галузь сільського господарства знаходиться у тяжкому стані. Це пояснюється цілою низкою факторів впливу як з боку рівня державного управління так і з боку окремих виробників сільськогосподарської продукції, а також конкурентного тиску на світовому рівні. Недостатньо ефективна політика в галузі сільського господарства підвищує все більшу ймовірність досягнення продовольчої кризи, залежність країни від імпорту окремих видів продукції, не конкурентоспроможність сільськогосподарських виробників, а також знищення окремих підгалузей сільського господарства. В таких умовах виникає потреба у здійсненні оцінки стану конкурентного середовища діяльності сільськогосподарських підприємств з метою визначення факторів формування конкурентних переваг у досягненні конкурентоспроможності та ринкової позиції підприємств на певному ринку. Конкурентне середовище діяльності досліджуваного підприємства відзначається певною територіальною особливістю виробництва та ринку збуту, на якому здійснюється конкуренція і формування конкурентних переваг, оскільки територіальні межі формування конкурентних переваг та конкурентного суперництва сільськогосподарських виробників визначаються регіональними рівнями. Регіональний рівень дозволить виявити стан конкурентного середовища, розмір попиту, тенденції зміни виробництва сільськогосподарської продукції, стан ресурсної та природної бази, рівень розвитку ринкової інфраструктури, рівень економічного розвитку за складовими потенціалу, наявних конкурентних переваг та резервів їх підтримки і розвитку. Характеристику конкурентного середовища на ринку сільськогосподарських виробників Крижопільського району Вінницької області, де функціонує три великих підприємства, визначаємо за допомогою системної комплексної оцінки, запропонованої А. О. Шепіценим [ ]., показник концентрації (CR) – характеризує частку, яка припадає на n найбільших підприємств на ринку сільськогосподарської продукції. Ринкові умови вимагають планування стратегічної і тактичної поведінки підприємства на внутрішньому і зовнішньому ринках. При цьому використовують три напрями маркетингової стратегії (інтернаціоналізації, диверсифікації і сегментації) і три типи маркетингової стратегії (атакуючу, оборонну і відступу). Складемо стратегію підприємства на 5 наступних років майбутньої ринкової діяльності.
Рис. 3.1. Маркетингова стратегія ТОВ «ВІМЕКСІМ» 2014-2018 роки На внутрішньому ринку України використаємо напрямок маркетингової стратегії сегментацію. Загалом на внутрішньому ринку є хороші шанси захопити ринки, створити відповідну збутову мережу, що забезпечила б менші транспортні витрати по транспортування продукції. Атакуючий тип маркетингової стратегії впровадимо в 2014-2015 роках, оборонний – в 2016-2017 роках. Відступаючу атаку будемо застосовувати у 2018 році і затверджуватися на зовнішніх ринках. На зовнішніх ринках пропонуємо застосовувати стратегію інтернаціоналізації. Атакувати будемо протягом 2014-2015 років і першого півріччя 2016 року, оборонятися – протягом 2016-2017 років, можливо, якщо б планували стратегію не на п’ять років, а більший період, то застосували б відступний тип маркетингової стратегії. У таблиці 3.1. наведено програму реалізації тактики маркетингу ТОВ «ВІМЕКСІМ» на внутрішньому ринку. Таблиця 3.1. Програма реалізації тактики маркетингу ТОВ «ВІМЕКСІМ» на внутрішньому ринку.
Як видно з таблиці 3.1. тактика розвитку підприємства полягає в: - розширенні номенклатури товарів - підсиленні реклами, залученні нових засобів масової інформації (телебачення, радіо), проведення ярмарків, виставок продукції; - ниження ціни за рахунок зменшення собівартості продукції; Розширенні ринку територіально поквартально, пошук нових ринків збуту зі збереженням попередніх ринків; Досліджувати ринок, реагувати на листи та стимулювати персонал необхідно постійно протягом всього року.
|