VІ. Матеріали для самоконтролю. А. Завдання для самоконтролю: № Завдання Вказівки до завдання Порушення всмоктування вуглеводів їжі
А. Завдання для самоконтролю:
Б. Задачі для самоконтролю: Задача 1. До дитячої клініки поступило двоє дітей з приблизно однаковими порушеннями: діарея, здуття живота, гіпотрофія, затримка розвитку. У першої дитини вказані порушення з’явились у віці 2–3 місяців після початку введення в раціон солодких сумішей, стілець частий, водянистий зі слизом, рН – 3,0, з великим вмістом молочної кислоти. У другої дитини патологія проявилася у віці 6 місяців після введення в раціон продуктів з вмістом мучних виробів, стілець у великій кількості, пінистий, білуватий, з гнилісним запахом, рН – 6,0. 1. Яка природженна патологія може лежати в основі даних захворювань? 2. Який механізм розладів кишкового травлення? Задача 2. У чоловіка 30 р., практично здорового, після стресової ситуації мало місце транзиторне підвищення рівня цукру в крові (15мМ/л).
Задача 3. У чоловіка 30 років на підставі скарг на схуднення, постійне відчуття спраги, наявності гіперглікемії, глюкозурії діагностовано цукровий діабет. При огляді окулістом виявлено ознаки ретинопатії – дистрофічні зміни сітківки ока.
2. Які аналогічні ускладнення можуть розвинутися у пацієнта в майбутньому?
Задача 4. У хворої 35 років, яка поступила до клініки в термінальому стані, діагностовано діабетичну гіперглікемічну кому. 1. Які клінічні симптоми та лабораторні показники є підставою для даного діагнозу? 2. Який механізм розвитку наявного у хворої ускладнення цукрового діабету? Задача 5. У вагітної жінки 19 років у процесі диспансеризації виявлено цукровий діабет. 1. Яким чином діагностоване захворювання може вплинути на перебіг вагітності?
Задача 6. У хворої на цукровий діабет, якій в післяопераційному періоді під час інфузійної терапії для поповнення об’єму циркулюючої крові випадково передозували інсулін, розвинулися ознаки коми – різка слабість, запаморочення, серцебиття, пітливість, відчуття голоду. Яка причина і механізми розвитку даного стану?
Задача 7. У хлопчика М., 2 років діагностована хвороба Гірке: з раннього грудного віку спостерігається пропорційне відставання в рості за гіпофізарним типом, обличчя лялькового типу, прогресує гепатомегалія, гіпоглікемія, періодично розвиваються кетонемічні коми.
Задача 8. У хворої 36 років, яка тривалий час хворіє на цукровий діабет, визначається помірне збільшення печінки, скарги на болі за грудиною стискаючого характеру.
Задача 9. Чоловік 20 років, який з дитинства хворіє на цукровий діабет, поступив до стаціонару в коматозному стані, визначається добре помітна пастозність, олігурія. Лабораторно: кетонові тіла відсутні, цукор крові 52 мМ/л, підвищений вміст натрію, хлору, сечовини в крові. 1. Вкажіть форму діабету. 2. Який тип діабетичної коми має місце в даному випадку? 3. Який симптом є диференційним діагностичним критерієм даного типу коми
Задача 10. До лікарні поступив хворий на цукровий діабет у стані непритомності – дихання типу Кусмауля, артеріальний тиск 80/50 мм рт.ст., запах ацетону з рота.
|