Розрахунок витрат на розробку програмного продукту
Кошторисна вартість проектування та впровадження програми включає в себе наступні витрати, що визначаються за формулою:
де Спр –– вартість розробки ПЗ, грн.; Сосн –– основна заробітна плата виконавців, грн..; Ссоц –– додаткова заробітна плата виконавців, що враховує втрати часу на відпустки, грн.; См –– витрати на використовувані матеріали, грн..; Смаш.ч –– витрати на машинний час, грн.; Сн –– накладні витрати включають витрати на управління, прибирання, ремонт, електроенергію, опалення та ін, грн. Основна заробітна плата виконавців визначається за формулою:
де Зосн –– плата виконавців (грн.); Сср –– середня денна оплата праці працівника організації-розробника програмного продукту (400 грн. / люд.дн.); Т –– трудомісткість розробки програмного продукту (люд.дн.).
Таблиця 5.1 – Розрахунок основної заробітної плати
Додаткова заробітна плата виконавців, що враховує втрати часу на відпустки і хвороби (приймається в середньому 15% від основної заробітної плати);
Відрахування на соціальні потреби складаються з єдиного соціального податку (ЄСП) та обов'язкового страхування від нещасних випадків та професійних захворювань. ЄСП включає в себе відрахування в усі позабюджетні фонди, в тому числі пенсійний, обов'язкового медичного страхування, соціального страхування. Ставки податків та їх розподіл визначаються статтею 167 Українського Законодавства. Розмір ставки – для найманого працівника, що має місячний дохід більше ніж 12180 грн. – складає 17%. Обов'язкове страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань становить 0,2% (для 1-ї групи ризику). Відрахування на соціальні потреби розраховуються щодо виплаченої заробітної плати (суми основної та додаткової заробітної плати) і складають таким чином 17,2%:
До витрат на використовувані матеріали відносять всі витрати на магнітні носії даних, папір, для друкованих пристроїв, канцтовари та ін. Витрати по них визначаються за експертними оцінками.
Таблиця 5.2 – Розрахунок вартості матеріалів.
Витрати на машинний час, необхідне для розробки ПЗ, витрати на придбання та підготовку матеріалів науково-технічної інформації. Розрахунок витрат на машинний час здійснюється за формулою:
де Цмаш.ч –– собівартість однієї години машинного часу, що включає в себе амортизацію технічних засобів, витрати на технічне обслуговування та вартість електроенергії; Тмаш.ч –– машинний час, використовуване проведення робіт. Вартість машинного дня приймається рівним виходячи зі стандартного комплекту персонального комп'ютера. Стандартний монітор і системний блок виробника HP приймається рівним 8000 грн. Норма амортизації 3 роки, і відсутність витрат на ремонт, тому що на протязі всього терміну використання діє гарантія виробника. Споживання подібного комплекту обладнання приймається рівним 300 вт / год. При вартості 1 кВт * год. рівною за тарифами «Укренерго» на 20012 рік 0,75 грн. При витраті менш 300кВт * год. на місяць, отримуємо Цмаш.ч = 7,25 грн / дн. Необхідна кількість машинного часу для реалізації проекту з розробки програми розраховується за формулою:
де Ti –– трудомісткість робіт, люд.дн.; tз –– тривалість робочої зміни (при п'ятиденному робочому тижні tз = 8 год); Тср.маш –– середній коефіцієнт використання машинного часу (Тср.маш= 1). Тоді
Вартість машинного часу складе:
До статті «Накладні витрати» відносять витрати, пов'язані з управлінням і організацією робіт. Накладні витрати розраховуються відносно основної заробітної плати. Величина накладних витрат приймається рівною 85% від основної зарплати виконавців. Формула розрахунку:
де Сн –– накладні витрати, грн.; Сосн –– основна заробітна плата виконавців, грн.; kнакл –– коефіцієнт обліку накладних витрат (К = 0,85).
Результати розрахунку витрат на проектування програмного забезпечення зведені у таблиці 5.3.
Таблиця 5.3 – Кошторис витрат на розробку і впровадження програми
Таким чином, собівартість розробки складає 5445 грн.
|