Студопедия — Тема 4. Термічний та льодовий режим річок
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Тема 4. Термічний та льодовий режим річок






Зимовий режим річок суттєво відрізняється відрежиму в інші періоди року. В зимовий період річки майже повністю живляться за рахунок підземних вод. Тільки на півдні та під час короткочасних відлиг в інших районах спостерігається більш-менш значний поверхне­вий стік. Як правило, в більшості випадків, витрати річок різко зменшуються. В цьому режимі виділяють три основні періоди: замерзання, льодоставу та скресання річок.

Перший період характеризується початком процесів льодоутворення, осіннім льодоходом та утворенням льодового покриву; другий - нарощуванням товщини льодового покриву; третій - початком процесу та­нення льоду, руйнуванням льодового покриву та повним очищенням водної поверхні від льодових утворень.

Замерзання річок та водойм є процесом переходу води із рідкої фази в тверду. Початок льодоутворення в зв’язку з цим на всіх водних об'єктах зумовлюється охолодженням води до 0°С і нижче та визначається запасом тепла в потоці чи водоймі і теплообмі­ном води з навколишнім середовищем в осінньо-зимовий період.

Чим більша водність, а отже й запас тепла в потоці чи водоймі, тим пізніше, при однакових метеорологічних умовах, починається льодоут­ворення і, навпаки, при малій водності - на малих річках та водоймах льодоутворення завжди починається раніше, ніж на більш крупних річках.

Відомо, що процес кристалізації води супроводжується виділенням теплоти плавлення в кількості 80 кілокалорій на 1 кг утвореного льоду. Необхідними умовами для безперервності процесу є відведення теплоти, що виділяється при кристалізації, яке відбувається, в основ­ному через вільну водну поверхню, та наявність центрів кристалізації, якими є сніг та тверді частинки завислих наносів.

На річках із незначними швидкостями течії та на водоймах льодо­утворення, в основному, проходить в поверхневому шарі води, при цьому переохолодження води в тонкому поверхневому шарі складає декілька сотих і лише інколи декілька десятих градуса. Початковою фазою по­верхневого льодоутворення є так зване сало - тонка льодяна плівка, що складається із прозорих льодяних кристалів у вигляді дрібних голок і переміщується на поверхні окремими плямами.

Одночасно виникають льодові утворення біля берегів, що називають­ся заберегами. З часом забереги збільшуються в розмірах, заповнюючи водну поверхню річки, а сало змерзається в окремікрижини і поля. Пе­реміщенняокремих крижин та відірваних від берегів заберегів ут­ворює осінній льодохід. Зупинка пливучих льодоутворень веде до утво­рення льодового покриву.

На річках зі значними швидкостями потоку (при v ³0,7 м/с) має місце турбулентне перемішування потоку по всій його глибині. В ре­зультаті цього по всьому живому перерізу потоку має місце переохолодження водних мас на декілька сотих градуса, що сприяє утворенню кристалів льоду в середині потоку навколо завислих твердих частинок та на дні потоку.

З ростом кристалів та об’єднання їх в загальну масу утворюється так званий внутрішньоводний лід,який є не­прозорою губчатою масою, що складається із хаотично розташованих криста­лів льоду. Для утворення внутрішньоводного льоду необхідні такі умови:

1. Переохолодження потоку, що проходить через втрату тепла з водної поверхні в атмосферу. Величина переохолодження складає від декількох тисячних до декількохсотих часток градуса, і лише в окре­мих випадках в тонкому поверхневому шарі може досягати до 1-1,4°С.

2. Відведення тепла із придонних областей через товщу води в атмосферу.

3. Наявність центрів кристалізації.

4. Наявність турбулентного перемішування.

Отже внутрішньоводний лід може утворюватись в будь-якій точці пото­ку за наявності необхідних умов. Такими умовами є відкрита водна поверхня, значне переохолодження води по всьому живому перерізу рус­ла і наявність швидкостей, при яких не можливе утворення льодового покриву.

По мірі розвитку процесів льодоутворення із кристалів внут-рішньоводного льоду утворюється шуга. Шуга - це внутрішньоводний лід, що знаходиться на глибині потоку, або спливає на поверхню у вигляді окре­мих зерен та їхніх скупчень. Шуга може знаходитись в стані руху (шугохід) або існувати у вигляді скупчень під льодовим покривом.

Умови для утворення внутрішньоводного льоду можуть мати місце як на початку зимового періоду, так і на протязі всієї зими при наявнос­ті незамерзлих ділянок річки - ополонок.

В залежності від умов потоку в одних випадках із шуги, разом з іншими льодовими утвореннями, формується льодовий покрив, а в інших - утворюються зажори.

Зажор - це закупорення живого перерізу річки скупченнями внутрішньо­водного льоду, сніжури, битого поверхневого льоду в місцях стиснення водного потоку (звуження русла, перекати, границя льодоставу), що викликає різкий підйом рівня води і затоплення території. Розмивання шуги в зажорі проходить дуже повільно, в зв’язку зчим високі рівні тримаються досить довго, а безнапірні рівні поновлюються лише навесні.

Боротьба з внутрішньоводним льодом повинна бути направлена на виключення причин, що викликають його утворення, тобто на зменшення швидкості течії. Це може бути досягнуто влаштуванням на поверхні води спеціальних запаней, зменшенням в передльодоставний період скидів із водосховища, та влаштуванням спеціальних резервних водосховищ.

Період льодоставу триває з моменту встановлення льодового покри­ву до початку його танення. Він характеризується нарощуванням товщини льодового покриву. Інтенсивність цього процесу характеризується рядом факторів: ходом температури повітря, швидкістю потоку, наяв­ністю снігу на поверхні льоду.

Інтенсивність наростання льоду на протязізими нерівномірна: в початковий період вона більша, а потім зменшується, тому що зі збільшенням товщини льоду втрати тепла з водної поверхні через льодовий покрив зменшуються. Зменшуються вони і із збільшенням висоти снігу на по­верхні льодового покриву.

Інтенсивність наростання товщини льоду зменшується із збіль­шенням швидкості потоку. В середньому різниця між товщиною льоду на водоймах та річках при рівності інших факторів, досягає 30%.

Приблизно обчислити товщинульоду можна за емпіричною формулою, параметри якої розроблені різними авторами для певних регіонів

(26)

 

де h - товщина льоду,см; j - параметр, що характеризує швидкість течії та наявність снігового покриву; S(-t°C) – сума від’ємних середніх добових температур повітря з початку льодоставу; n - географічний параметр.

Танення льодового покриву починається з появою позитивних тем­ператур повітря.

Скресання річок проходить в тій же послідовності, що й замерзан­ня. Спочатку лід тане на малих річках та водоймах в результаті більш швидкого нагрівання їх теплими талими водами, а пізніше - на крупних. Скресання річок проходить при різкому збільшенні водності річки, що веде до підйому рівня води і руйнування льодового покриву особливо біля берегів. Це викликає весняний льодохід.

Нерідко в період весняного льодоходу утворюються затори льоду.

Затор - нагромадження криги у руслі річки під час льодоходу, яке викликається звуженням водного перерізу і пов’язаним з цим підви­щенням рівня води. Затори виникають, в першу чергу, в місцях найбіль­шого звуження русла та в результаті неодночасного танення льоду на окремих ділянках річки. Найбільш поширені затори на річ-ках, що течуть в напрямку з півдня на північ. Як і зажори льоду, затори при­носять інколи значні збитки народному господарству.

Методи боротьби з заторами льоду полягають в механічному руйнуванні скупчень льоду на певних ділянках (бомбометання тощо) та затемненням льоду спеціальними матеріалами для прискорення танення льоду на заторонебезпечних ділянках.

 







Дата добавления: 2015-10-12; просмотров: 1440. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Гидравлический расчёт трубопроводов Пример 3.4. Вентиляционная труба d=0,1м (100 мм) имеет длину l=100 м. Определить давление, которое должен развивать вентилятор, если расход воздуха, подаваемый по трубе, . Давление на выходе . Местных сопротивлений по пути не имеется. Температура...

Огоньки» в основной период В основной период смены могут проводиться три вида «огоньков»: «огонек-анализ», тематический «огонек» и «конфликтный» огонек...

Упражнение Джеффа. Это список вопросов или утверждений, отвечая на которые участник может раскрыть свой внутренний мир перед другими участниками и узнать о других участниках больше...

СПИД: морально-этические проблемы Среди тысяч заболеваний совершенно особое, даже исключительное, место занимает ВИЧ-инфекция...

Понятие массовых мероприятий, их виды Под массовыми мероприятиями следует понимать совокупность действий или явлений социальной жизни с участием большого количества граждан...

Тактика действий нарядов полиции по предупреждению и пресечению правонарушений при проведении массовых мероприятий К особенностям проведения массовых мероприятий и факторам, влияющим на охрану общественного порядка и обеспечение общественной безопасности, можно отнести значительное количество субъектов, принимающих участие в их подготовке и проведении...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия