Зміна тисків по глибині свердловин при різних способах експлуатації
Артезіанські свердловини. Такі свердловини фонтанують, коли пластовий тиск більший гідростатичного тиску стовпа рідини у свердловині, тобто
де ρр – густина рідини. При сталому режимі експлуатації свердловини вибійний тиск визначають за рівнянням припливу залежно від дебіту свердловини Q. При лінійній фільтрації
де К – коефіцієнт продуктивності свердловини. Вибійний тиск компенсує гідростатичний тиск стовпа рідини, втрати на тертя при її русі і тиск на гирлі, необхідний для транспортування продукції:
Втрати тиску на тертя при русі рідини по трубах розраховують за рівнянням Дарсі-Вейсбаха
Фонтанні нафтові свердловини. Фонтанування таких свердловин може відбуватися і при пластовому тиску, меншому, від гідростатичного тиску стовпа рідини у свердловині. Це обумовлено великою кількістю розчиненого у нафті газу. Зі зниженням тиску під час підйому продукції свердловини у колоні насосно-компресорних труб (НКТ) виділяється розчинений газ і утворюється газорідинна суміш з густиною ρс (ρс ˂ ρр).
Рис. 17.1. Залежність тиску від глибини свердловини Н при дебітах Q2 ˃ Q1
Умова фонтанування нафтової свердловини:
Рівняння балансу тиску має вигляд
де ρс – середня густина суміші вздовж колони НКТ. На рис. 17.2 показані криві зміни тиску з глибиною у фонтанних свердловинах. На ділянці від вибою до точки, де тиск дорівнює тиску насичення рн, рухається однорідна рідина, тому тиск змінюється за лінійним законом. При зниженні тиску нижче рн з розчину починає виділятися газ і утворюється газорідинна суміш. Чим менший тиск при наближенні до гирла свердловини, тим більше виділиться газу, а газ, що раніше виділився – розшириться, внаслідок чого стануть меншими густина суміші і градієнт тиску. При цьому тиск уздовж ліфта при русі газорідинної суміші змінюється по нелінійному закону. Якщо вибійний тиск менший за тиск насичення, то нелінійність зазначеної залежності р = f(H) спостерігатиметься по всій глибині свердловини. За рахунок зміни втрат на тертя закономірність зміни тиску буде складнішою, ніж на рис. 17.2.
Рис. 17.2. Криві зміни тиску з глибиною у фонтанній свердловині при дебіті Q2 ˃ Q1
Механізовані свердловини. При розробці родовища енергія на вибої зменшується внаслідок падіння пластового тиску або обводнення свердловини. Тоді для підтримки дебіту свердловини постійним необхідно знижувати вибійний тиск. Розглянемо криві р = f(Н) на рис. 17.2 (вони зміщуються вліво). Тиск на гирлі падає, що може стати недостатнім для транспортування продукції свердловини до збірного пункту. У процесі обводнення свердловини збільшується густина рідини і зменшується кількість газу, який надходить у свердловину. Якщо рв > рн, практично увесь газ виділяється із нафти, а у воді його вміст дуже малий. У результаті із зростанням обводнення зменшується кількість газу в суміші і збільшується її густина. Градієнт тиску зростає, і при одному й тому ж вибійному тиску це призводить до необхідності зменшення гирлового тиску. Настає момент, коли рівність (17.3) не може бути виконаною і тоді необхідне підведення додаткової енергії – енергії стисненого газу або механічної енергії насоса. На рис. 17.3 а і б показані криві зміни тиску у газліфтній та насосній свердловинах. При газліфтному способі експлуатації для зменшення густини газорідинної суміші на глибині L, у продукцію нагнітають додаткову кількість вільного газу. У результаті під впливом вибійного тиску рв забезпечується підйом більш легкої суміші і створюються умови, необхідні для транспортування продукції. При насосному способі експлуатації на глибину L спускають насос, тиск на викиді якого рв.н. достатній для підйому продукції свердловини.
|