Метод ядерного магнiтного резонансу
Розглянемо основні принципи, що лежать в основі методу ядерного магнітного резонансу(ЯМР). Як вiдомо, ядра, що вмiщують непарну кiлькiсть нуклонiв (протонів і нейтронів), мають вiдмiннi вiд нуля спiновi i, вiдповiдно, магнiтнi моменти. Такi ядра є парамагнiтними частинками. У зовнiшньому магнiтному полi система магнiтних ядер розпадається на декiлька пiдсистем, вiдповiдно до двох можливих орiєнтацiй ядерних магнiтних моментiв вiдносно напрямку зовнiшнього магнiтного поля. Розглянемо окремий випадок ЯМР – протонний магнiтний резонанс (ПМР). В цьому разі магнiтний момент ядра дорiвнює Pmя = gя mя J, де J – спiнове квантове число ядра (для протона J = 1/2), mя – ядерний магнетон, gя – “жи-фактор” для ядра. У зовнiшньому магнiтному полі система протонiв розпадається на двi пiдсистеми (мал. 9.31) вiдповідно до двох можливих орiєнтацiй магнiтних моментiв ядер вiдносно зовнiшнього поля (можливi значення магнiтного спiнового числа mj = +1/2, –1/2).
Умова резонансного поглинання енергiї системою протонiв має вигляд: hv = gя mя В. З наведеного вище можна було б зробити висновок, що при фiксованiй частотi високочастотного поля всi протони, що входять до складу молекул, будуть давати сигнал поглинання при одному i тому ж значеннi iндукцiї магнiтного поля В. Якби це й справдi було так, то метод ЯМР не мав би для хіміків та медикiв майже нiякої цiнностi. У реальнiй ситуацiї умова ядерного резонансного поглинання має вигляд: hv = gяmя (В + Влок), (9.26) де Влок – додаткове локальне магнiтне поле, яке створюється у мiсцi знаходження резонуючого ядра оточуючими ядрами та електронами. Таким чином, Влок визначається хiмiчною структурою молекули. Однiєю з основних причин виникнення таких полiв є ефект дiамагнiтного екранування: зовнiшнє магнiтне поле iндукує електроннi струми в молекулi, якi викликають появу магнiтних полiв, спрямованих за правилом Ленца протилежно зовнішньому магнітному полю (мал. 9.32), тобто Влок = –sВ, де s - стала екранування. Таким чином, кожний протон знаходиться в деякому ефективному полi, яке характеризується iндукцiєю: Веф = В – sВ = В (1 – s). (9.27) Вiдмiнностi в електронному екрануваннi протонiв, що входять до складу молекули, можуть бути зумовленi рiзною електронною густиною. Так, наприклад, протони, приєднанi до електронегативних груп i атомів (ОН, О, галогенам) або розмiщенi поблизу вiд них, екрануються слабкiше i дають сигнал ПМР при менших значеннях iндукцiї В зовнiшнього поля. Спектри ПМР реєструють, як правило, типово при значеннях В = 1.4 Тл та n = 60 МГц (l = 5 м), що вiдповiдає радiохвильовому дiапазону. Спектри ПМР рiдин складаються з порiвняно вузьких лiнiй, що вiдповiдають структурно-нееквiвалентним прото-нам, тобто протонам, що знаходяться в рiзних Влок . Якщо протони, що входять до складу молекули, еквiвалентнi, то спостерiгається одна лiнiя поглинання (наприклад, для молекули Н2О). У спектрi ПМР етанолу спостерiгаються три лiнiї, що вiдповiдають трьом групам структурно-еквiвалентних протонiв – гiдроксильному (ОН), метиленовим (СН2) та метильним (СН3) (мал. 9.33). Мал. 9.33. Спектр ПМР етанола. Для одержання iнформацiї про дослiджувані молекули використовують чотири параметри спектра ПМР: 1. Iнтегральна iнтенсивнiсть лiнiї,яка визначається площею пiд кривою поглинання і пропорцiйна кiлькостi протонiв, якi знаходяться в даному хiмiчному оточеннi. 2. Положення лiнiї, або хiмiчний зсув,яке визначається змiщенням лiнiї поглинання (D В) протонiв вiдносно лiнiї поглинання протонiв еталонної сполуки – тетраметiлсилану (ТМС). Величина хiмiчного зсуву вимірюється в безрозмiрних одиницях, що називаються мiльйонними долями:
де В – значення iндукцiї магнітного поля для сигналу еталона. 3. Ширина смуги,яка визначає, як i в методі ЕПР, характер молекулярного руху. 4. Спiн-спiнове розщеплення. При високiй розрiзню-вальній здатностi приладу лiнiї поглинання в спектрi етанолу розщеплюються на компоненти: СН2 – на чотири, СН3 – на три, ОН – на три (мал. 9.34). Таке розщеплення називається спiн-спiновим. Воно виникає внаслiдок збурення системи ядерних спiнiв, для якої спостерiгається лiнiя поглинання, iншою спiновою системою. Можна показати, що система з n еквiвалентних протонiв розщеплює лiнiю iншої системи протонiв на (n + 1) компоненту. Мал. 9.34. Спін-спінове розщеплення в спектрі ПМР етанола. Таким чином, данi про iнтегральну iнтенсивнiсть, хiмiчний зсув та спiн-спiнове розщеплення дозволяють одержати iнформацiю про наявнiсть в молекулi тих чи iнших функцiональних груп та їх кiлькiсть, а також про їх взаємне розмiщення. Тому спектри ЯМР є “вiдбитком пальцiв” молекули. Поряд з цим, метод ЯМР є в наш час одним з найбiльш перспективних для вивчення мiжмолекулярних взаємодiй в бiологiчних системах, оскiльки мiжмолекулярнi взаємодiї як електростатичної природи, так i донорно-акцепторного характеру приводять до перерозподiлу електронних густин на взаємодiючих молекулах, i, вiдповiдно, до змiни умов екранування, що викликає змiну хiмiчного зсуву. Як i ЕПР, метод ЯМР успiшно застосовується для дослiдження бiологiчних мембран, оскiльки аналiз ЯМР- спектрiв мембран дозволяє не тiльки визначити, скiльки тих чи iнших функцiональних груп вмiщує досліджуваний об’єкт, але й встановити по ширинi смуг поглинання ступiнь рухливостi вiдповiдних груп в мембранах. В останнi роки, поряд з рентгенiвською томографiєю, набуває широкого застосовування метод ЯМР-томографiї, який забезпечує можливiсть вивчення рiзних частин макроскопiчного об’єкту на основi вiдмiнностей сигналу ЯМР, зумовлених градiєнтами магнiтного поля в рiзних напрямках. Важливою перевагою ЯМР-томографiї є вiдсутнiсть радiацiйних пошкоджень та можливiсть одержати зображення органiв всерединi черепа або грудної клiтини завдяки прозоростi повiтря i кiсткової тканини для радiохвиль. До більш детального розгляду сучасних методів комп’ютерної томографії ми ще повернемося в параграфі 10.6 наступного розділу.
|