Хід роботи. 1. Старанно оглянути зразок ґрунту, визначити тип ґрунту та горизонт.
1. Старанно оглянути зразок ґрунту, визначити тип ґрунту та горизонт. 2. Визначити забарвлення ґрунту. 3. За допомогою піпетки зволожити невелику частину зразка в фарфоровій чашці (не допускаючи повного розмокання ґрунту). 4. Визначити забарвлення зволоженого ґрунту. 5. Проаналізувати хімічний склад за забарвленням ґрунту. Дані оформити у вигляді таблиці. Форма запису результатів
Завдання № 2. Вивчення ґрунтових новоутворень та включень. Матеріали та обладнання:набір новоутворень, ґрунтові включення, лупа, піпетка, 10%-й розчин НС1. Вступні пояснення. Для ґрунтів України типова наявність різних білих вицвітів і плям новоутворень легко розчинних солей, особливо типові новоутворення вуглекислого вапна для чорноземних і каштанових ґрунтів. Форми цих новоутворень дуже різноманітні, причому звичайно спостерігається цілком певна приуроченість їх до певних типів і підтипів ґрунтів. В опідзолених чорноземах зустрічаються так звані журавчики – тверді, округлі конкреції різної форми. Типові журавчики являють собою суцільні вапнякові конкреції. Якщо вони всередині порожні, то їх називають дутиками або брязкальцями. В останньому в порожнині знаходяться дрібні тверді частинки, які при струшуванні бряжчать. Рис.2. Журавчики.
У типових чорноземах у нижній частині перехідного горизонту і в материнській породі міститься велика кількість так званого псевдоміцелію — це відносно пухкі карбонатні нитки, які зовнішнім виглядом нагадують грибницю (міцелій) гриба, чому їх і назвали псевдоміцелієм, або несправжньою грибницею. Слід мати на увазі, що псевдоміцелій може бути утворений не тільки карбонатами, а й гіпсом. Карбонатний псевдоміцелій легко визначити за його закипанням від соляної кислоти, крім того, він пухкіший, ніж гіпсовий. У звичайних і особливо південних чорноземах поширена білозірка, яка зустрічається у каштанових ґрунтах. Білозірка — це компактні ущільнені плями вапна, які дійсно нагадують зорі на загальному ґрунтовому фоні. У піщаних підзолистих ґрунтах Полісся часто можна зустріти буро-іржаві смуги або ущільнені прошарки (табл. 3). Це так звані псевдофібри або ортзанди. Ортзанди – це залізисто-марганцеві утворення. Вони, чергуючись з світлими ділянками пухкого піску, надають профілю ґрунту характерної «зебристості» (смугастості). (рис. 3.) Рис. 3. Ортзанди в піщаному підзолистому грунті.
Нажаль, по коробочних зразках повного уявлення про них скласти майже неможливо, бо при взятті зразків вони звичайно руйнуються. Крім новоутворень хімічної природи, в ґрунті зустрічаються біологічні новоутворення. До новоутворень рослинного походження належать різні скупчення плям перегною, «відбитки коріння», які утворюються відкладеним перегноєм на місці кореня, що розклався, і т.п. Дуже часто в ґрунті зустрічаються новоутворення тваринного походження. Це заповнені ґрунтом ходи різних землериїв: мишей, ховрахів, кротів (незалежно від того, яка тварина їх зробила, вони називаються кротовинами), різні червоточини, копроліти — екскременти черв’яків і т. п. Кротовини (рис. 4) є утвореннями надзвичайно типовими для чорноземів. Рис. 4. Кротовини в чорноземі. Кротовина може мати різну форму і зустрічатися як у перегнійних горизонтах, так і в материнській породі. Коли кротовина залишена тваринами, які йшли по ґрунту вниз, її звичайно видно у вигляді світлої плями на більш темному фоні. І, навпаки, коли землерий ішов угору, кротовину видно у вигляді темної плями на світлішому фоні. Різні типи новоутворень хімічної природи наведені в таблицю, якою слід користуватися при їх опису. Таблиця Класифікація ґрунтових новоутворень (за С.О. Захаровим)
|