Фактична робота стальних каркасів
Просторова багатостержнева конструкція каркасу при заміні її розрахунковими схемами розчленовується на плоскі системи (поперечні рами і поздовжні конструкції). Це призводить до деяких неточностей у визначенні зусиль, оскільки в загальному каркас працює як просторова система. Ці неточності частково компенсуються, якщо каркас розраховувати з врахуванням просторової роботи. Дійсні зусилля в елементах каркасу завжди відрізняються від тих, які визначені навіть за самою точною розрахунковою схемою. Деякі причини відмінностей наведені нижче. 1. В будівельній механіці прийнятий розрахунок за недеформованою схемою. Наприклад, якщо в колоні діє поздовжня сила N, то при визначенні зусиль не враховується додатковий момент, який виникає при невеликому зміщенні верхнього вузла рами (рис.9.32), тобто M = N e – не враховується.
Рис. 9.32. Деформована схема рами
2. Можлива піддатливість прикріплення ригеля до колони на болтах, що зменшує моменти в верхній частині колони і збільшує в нижній частині (рис.9.33).
Рис. 9.33. Зміна епюри згинаючих моментів при піддатливості карнизного вузла
3. Можливий поворот фундаментів, який зменшує згинаючі моменти в нижній частині колони і збільшує у верхній частині колони (рис.9.34).
Рис. 9.34. Зміна епюри згинаючих моментів при можливому повороті фундаментів
При розрахунку рам всі обставини дійсної роботи враховуються введенням коефіцієнтів умов роботи та специфікою визначення зусиль.
|