Г.С.СКОВОРОДА ТА ЙОГО МІСЦЕ В РОЗВИТКУ НАЦІОНАЛЬНОЇ КУЛЬТУРИ
Для створення шаблонів документів необхідно використовувати панель інструментів «Форми». Для того щоб ввімкнути дану панель інструментів скористайтеся меню «Вид»-«Панель инструментов». Мал.1 Зовнішній вигляд панелі інструментів «Форми»
Кожна форма має свої параметри налаштування. В даній роботі ми будемо досліджувати параметри форм «Текстове поле» та «Поле зі списком». Дослідження інших форм виноситься на самостійну роботу. Для того щоб створити форму в документі необхідно її вибрати з панелі інструментів та перенести на робочий аркуш. Створена форма буде зафарбована сірим кольором. Для налаштування параметрів форми необхідно двічі натиснути лівою клавішею миші по ній.
Мал.2 Діалогові вікна налаштувань форми «Текстове поле» і «Поле зі списком» Після того, як всі параметри форм шаблонів будуть налаштовані необхідно ввімкнути захист документу (виберіть інструмент ). Щоб додати до документа рамку скористайтеся вкладкою «Страница» команди «Границы и заливки» головного меню «Формат». Щоб створити таблицю виберіть команду «Вставить-Таблица» у головному меню «Таблица», після чого вкажіть кількість рядків та стовпців для таблиці. Для редагування структури таблиці використовуйте аналогічні команди меню «Таблица».
Мал.2 Приклад оформлення шаблону титульної сторінки.
Г.С.СКОВОРОДА ТА ЙОГО МІСЦЕ В РОЗВИТКУ НАЦІОНАЛЬНОЇ КУЛЬТУРИ 1. Перевірте себе. Спробуйте відповісти на наступні запитання: а) Де і коли народився Г.С.Сковорода? б) Скільки років прожив? Де і коли помер? в) Які легенди про Сковороду вам відомі? в) Чим відомий Г.С.Сковорода? г) У яких жанрах залишив слід?
2. Перевірте свої знання про Г.С.Сковороду. Випишіть у стовпчик з поданого переліку тільки ті назви людської діяльності, які стосувалися лише Сковороди.
Філософ, знавець придворного етикету, співак, композитор, перекладач, лікар, байкар, ченець, автор підручників з української мови, лінгвіст, педагог, дитячий письменник, мандрівник, поет, викладач, юрист, музикант. Доповніть свої записи прикладами творів Г.С.Сковороди.
3. Життя Г.С.Сковороди оповите легендами. Прочитайте найбільш відомі вислови, пов’язані з життям видатного філософа, і поясніть хто, кому і за яких обставин це вимовив (візьміть до уваги імена з наступного завдання) А) «Світ ловив мене та не впіймав» Б) «Мені моя сопілка та вівця дорожчі царського вінця» В) «Мислиш, як свиняча голова» Г) «Дурень лізе на видне місце, щоб його побачили, а розумного й у куточку знайдуть» Д) «Чого ти такий чорний» - «Вельможна мати, хіба ж ти бачила де, щоб сковорода була біла, коли на ній печуть та смажуть, і вона все в огні» Е) «Малоросія – рідна мати, а Слобожанщина – рідна тітка» Ж) "Шановний пане! Світ подібний до театру. Щоб грати в театрі з успіхом і похвалою, беруть ролі за здібностями. У театрі актора хвалять не за здатність діючої особи, а за те, як він вдало грає її. Я довго міркував про це і після великого випробування себе побачив, що не можу представляти в театрі світу жодної особи вдало, крім низької, простої, безтурботної, самітної. Я обрав собі цю роль - і задоволений..." З) «Я стовпотворіння умножати собою не хочу, доволі і вас, стовпів неотесаних, у храмі Божому! Світ мене не впіймає». І) «Хіба ви хочете, щоб я збільшив число фарисеїв (лицемірних людей)? Їжте жирно, пийте солодко, одягайтеся м’яко і ченцюйте!»
4. Прочитайте імена людей, які відіграли певну роль в житті Сковороди. Що ви про них знаєте? Як вони були пов’язані із Сковородою?
Ченці Печерської лаври Стефан і Василь Томара
Михаил Ковалинський Є.О.Щербінін
Катерина ІІ Ігумен Гервасій Якубович
· Яке ім’я ви би додали до списку? Яке висловлення? · Учень Сковороди, М.І.Ковалинський, продовжив справу свого вчителя, обрав шлях, подібний шліху Сковороди? За що нащадки можуть подякувати М.І.Ковалинському? · Які риси характеру Сковороди ви можете відзначити, після читання біографічних матеріалів?
5. Філософські погляди Г.С.Сковороди У чому полягає людське щастя, за Сковородою? Що таке «сродна праця»?
6. Познайомтеся з основними літературними творами Г.С.Сковороди
· Які жанри переважають у літературній творчості Г.С.Сковороди? Наведіть приклади. · Який літературний жанр, використовуваний Г.Сковородою, характеризує таке визначення: «Коротке, переважно віршове алегоричне оповідання, в якому закладено дидактичний зміст; один із різновидів ліро-епічних жанрів». Наведіть приклади.
Літературні твори Г.С.Сковороди.
Чому ці тексти мають різницю? Якою мовою писав Г.С.Сковорода? Порівняте представлені твори з текстами в обробці В.Шевчука – найбільш популярні варіанти. [ 1] 7. Прочитайте деякі твори Г.С.Сковороди за збірки «Байки Харківські». Підготуйте прочитати їх за особами. Пригадайте основні ознаки байки. Що особливого в байках Г.С.Сковороди? СОБАКИ Байка 1 У селі в господаря жили два собаки. Якось повз ворота проїжджав незнайомий. Один собака, вискочивши і погавкавши, покіль незнайомий зник з очей, вернувся до двору. - Що ти з цього маєш? — спитав другий. - Та хоч нудьгу розважив,— відповів перший. - Адже не всі проїжджі,— сказав розумний,— такі, щоб їх за ворогів господаря нашого мати, а то б я й сам служби своєї не занедбав, хоч минулої ночі нога моя у вовчих зубах побувала. Собакою бути річ не лиха, та без причини гавкати на всякого — безглуздя. Сила. Розумний чоловік знає, що гудити, а безглуздий базікає без пуття!
ОРЕЛ І ЧЕРЕПАХА Байка 13 На дубі, що над водою похилився, сидів Орел, а поблизу Черепаха своїй братії проповідувала таке: - Цур йому, тому літанню... Наша прабаба небіжчиця, дай боже їй царство небесне, навіки пропала, як видно з переказів, через те, що цієї проклятої науки почала була в орла навчатись. Сам сатана її вигадав... - Слухай, ти, дурепої — перебив її проповідь Орел. — Не через те загинула премудрая твоя прабаба, що літала, а через те, що взялась до цього не маючи хисту. — А літання завжди не гірше плазування. Сила. Жадоба слави та насолод багатьох потягла в стан, їх природі не властивий. ЧИЖ І ЩИГЛИК Байка 5 Чиж, вилетівши на волю, стрівся з давнім товаришем своїм Щиглем, і той його спитав: - Як ти, друже мій, звільнився? Розкажи мені! - Дивом-дивним,— відповів невольник.— Багатий турок приїхав з посланцем у наше місто і, прогулюючись з цікавості по ринку, зайшов у наш пташиний ряд, де нас щось сот з чотири в одного хазяїна висіло в клітках. Турок довго на нас, як ми один перед одним виспівували, - А скільки просиш грошей за всіх? — спитав нашого хазяїна. - Двадцять п'ять карбованців,—той відказав. Турок, не мовивши й слова, жбурнув гроші і звелів подавати собі по одній клітці і, випускаючи кожного з нас на волю, втішався, дивлячись навколо, куди ми розліталися. - А що ж тебе,— спитав товариш,— заманило в неволю? - Солодкий наїдок та гарна клітка,— відповів щасливець.— А тепер покіль умру, дякуватиму богові цією пісенькою: Краще мені сухар з водою, Ніж цукор з бідою. Сила. Хто не любить клопоту, той повинен навчитися просто і вбого жити.
|