Завдання 3. ?казник Дріт-катанка Труби сталеві Обсяг закупівлі (оптової реалізації), т Закупівельна ціна з ПДВ 1 т за
Підприємство оптової торгівлі минулого року підписало з металургійним комбінатом два контракти на купівлю-продаж металопродукції. Умови контрактів виконані повністю. Всю продукцію реалізовано того самого року. Результати діяльності підприємства оптової торгівлі наведені в табл. 3. Таблиця 3 Вихідні дані
1. Визначити валовий дохід підприємства оптової торгівлі з урахуванням ПДВ і чистий прибуток для кожного виду металопродукції. 2. Зробити висновок щодо ефективності здійснених комерційних операцій у звітному році за допомогою показників рентабельності.
Методика розв’язання задачі Задачу доцільно розв’язувати, користуючись таблицею 4, в якій наведено відомі умови задачі і невідомі дані, які потрібно визначити. Таблиця 4 Показники для визначення ефективності
Оцінка ефективності торгово-посередницької діяльності підприємства оптової торгівлі здійснюється за допомогою системи показників: 1. Рентабельність (прибутковість) витрат обігу за конкретним договором купівлі-продажу товарів визначається за формулою: де ЧП — номінальний чистий прибуток, що відображається в бухгалтерських документах, грн.; ВО — поточні витрати обігу, пов’язані з закупівлею та оптовою реалізацією товарів, грн. У свою чергу, чистий прибуток за договором розраховують за формулою: де ВД— валовий дохід (сума реалізованих торговельних націнок) без урахування ПДВ, грн; СП — діюча ставка податку на прибуток, %. 2. Рентабельність обороту із закупівлі товарів визначається за формулою: де З — закупівельна (фактурна) вартість товарів за відпускними цінами постачальника без урахування ПДВ, грн. 3. Рентабельність обороту з оптової реалізації товарів розраховують за формулою: де Р — сума оптової реалізації товарів (оптовий товарооборот), грн. Оцінюючи ефективність договорів, окрім номінального чистого прибутку, що відображається в бухгалтерських документах, доцільно застосовувати ще й реальний чистий прибуток. Реальний чистий прибуток пов’язаний з інфляцією, яка частково знецінює власні грошові кошти підприємства, вкладені в закупівлю і продаж товарів протягом усього періоду здійснення комерційної операції. Реальний чистий прибуток за договором розраховується за формулою:
де ВОК — сума власних грошових коштів, витрачених на закупівлю і оптову реалізацію товарів, грн.; І— індекс інфляції за весь період між закупівлею і оптовою реалізацією товарів; I i — індекс інфляції за і -й місяць; п — період між закупівлею і оптовою реалізацією товарів, міс. Величина реального чистого прибутку дає можливість оцінити дійсну ефективність договорів з урахуванням інфляції, якщо в формули для визначення RВО, RЗ, RР, замість розміру номінального прибутку (ЧП) підставити розмір отриманого реального прибутку (ЧПР). Перелічені основні показники ефективності договорів купівлі-продажу товарів дають можливість визначити прибутковість не тільки одного договору в цілому, а й окремих товарів, оптимізувати їх асортимент, вибрати найбільш вигідні базисні умови поставки і постачальників, налагоджуючи з ними тривалі комерційні зв’язки.
|