Прибуток як мета функціонування підприємства
Підприємницька діяльність (підприємництво) являє собою ініціативну самостійну діяльність громадян та їх об’єднань, що спрямована на отримання прибутку. Таким чином, отримання прибутку - це безпосередня мета підприємства. Отримати прибуток підприємство може тільки у тому випадку, якщо воно виробляє продукцію або послуги, що реалізуються, тобто задовольняють суспільні потреби. Співпорядкування цих двох цілей - задоволення потреб та отримання прибутку - наступне: неможливо отримати прибуток не вивчивши потреби і не виробляючи той продукт, який задовольняє ці потреби. Потреби в свою чергу поділяються на загальні потреби та платоспроможні потреби. Необхідно виробляти продукт, який задовольняє потреби взагалі і при тому за такою ціною, яка б відповідала платоспроможній потребі. Задовільна (прийнятна) ціна можлива тільки у тому випадку, коли підприємство витримує певний рівень витрат, які менші ніж отримані доходи, тобто коли підприємство працює з прибутком. У загальному вигляді прибуток можна представити у наступному вигляді:
, (3.2)
де Р - прибуток підприємства; W - виручка від реалізації створеної продукції; В - витрати на виробництво та реалізацію створеної продукції; П - податки, що сплачуються підприємством; Ш - штрафні санкції. Виручка від реалізації визначається за формулою:
, (3.3)
де Ni - кількість виробленої та реалізованої споживачам i-ої продукції у натуральному вигляді; Сi - ціна реалізації i-ої продукції; N - кількість позицій продукції, що реалізується. Якщо витрати та штрафи у суттєвій мірі залежать від підприємств, то податки, що виплачуються підприємством, це зовнішні умови господарювання. Підприємство в умовах ринку у своєму намаганні максимізувати прибуток володіє чотирма ступенями свободи: - встановлення цін; - формування витрат; - формування обсягів продукції; - вибір номенклатури та асортименту продукції. Але такими же ступенями свободи володіють і всі інші учасники ринку. Тому кожне підприємство повинно враховувати не тільки свою поведінку на ринку, але й поведінку партнерів. В умовах ринку виробники продукції змагаються за те, щоб найбільш повно задовольнити потреби покупців, споживачів. Тільки в цьому випадку вони зможуть процвітати як виробники продукції.
|