Предмет и задача теории организации
Задача1. Визначити індивідуальні індекси собівартості, обсягу товарів та загальних витрат по кожному виду товару. Визначити загальні агрегатні індекси собівартості, обсягу товарів та загальних витрат в цілому. На основу взаємозв’язку індексів показати вплив факторів (собівартості, обсягу товарів) на відносну зміну загальних витрат.
Індивідуальні індекси собівартості: іс = Індивідуальні індекси фізичного обсягу: іQ = Індивідуальні індекси товарообороту: іZ = Висновки: по третьому виду продукції – пальтам: собівартість пальт у звітному періоді порівняно з базисним збільшилася на 16% (іс = 1, 16), обсяг товарів зменшився на 25% (іQ = 0, 75), а загальні витрати у звітному періоді порівняно з базисним зменшився на 12, 8% (іZ = 0, 872). Для характеристики зміни рівня собівартості та обсягу товарів обчислимо загальні індекси, використовуючи їхні агрегатні формули: Зведений агрегатний індекс собівартості: Iс Iс = Зведений агрегатний індекс обсягу товарів:
Загальний індекс загальних витрат:
IZ = 1, 178 * 0, 907 = 1, 068 або 106, 8% Висновки: в цілому загальні витрати у звітному періоді порівняно з базисним збільшився на 6, 9%, в тому числі за рахунок зміни рівня собівартості збільшилися на 17, 8%, а за рахунок зміни обсягу товарів загальні витрати зменшилися на 9, 3%. Зведений індекс постійного (фіксованого) складу – це індекс, який визначено з вагами зафіксованими на рівні звітного періоду і який показує зміну середнього рівня якісного показника за рахунок зміни індексованої величини щодо окремої одиниці сукупності (або показує, як у середньому змінилися значення ознаки при незмінній фіксованій структурі): Індекс змінного складу – це індекс, який відображає відношення середніх рівнів якісного показника, що належать до різних періодів часу тобто він відбиває не лише зміни значень ознаки х, а й зміни в структурі сукупності. Іх – зведений індекс середнього рівня якісного фактора Показує на скільки відсотків змінився середній рівень якісного фактора на одиницю продукції в цілому звітному році порівняно з базисним під впливом двох факторів: якісного та кількісного.
Індекс структурних зрушень –це індекс, який показує вплив змін в структурі явища, що вивчають, на динаміку середнього рівня цього явища. Показує як структурні зрушення (зміна питомої ваги розміру кількісного показника у звітному періоді порівняно з базисним) вплинули на зміну результативного показника.
Задача 2. Визначити індекси фіксованого складу, змінного складу та структурних зрушень на основі наступних даних.
V = p * Q
Висновки: в умовах постійної структури ціна продукції в середньому по трьох підприємствах збільшилася на 3, 1%.
Висновки: середня ціна продукції у звітному періоді порівняно з базисним періодом по трьох підприємствах підвищилася на 4%. Висновки: за рахунок зміни питомої ваги обсягу реалізованої продукції у звітному році порівняно з базисним виручка від реалізації збільшилися на 0, 9%. Після ряду перетворень (вираження індексів змінного і постійного складу через їх формули) індекс структурних зрушень можна представити формулою:
Використання індексу структурних зрушень при розрахунках: а)
Задача 3. На основі даних попередньої задачі розрахувати загальні індекси, показати взаємозв’язок з індексом структурних зрушень.
б)
Висновки: у звітному році порівняно з базисним виручка від реалізації продукції зменшилася на 5%, в тому числі за рахунок зміни ціни виручка від реалізації продукції збільшилася на 3, 1%, а за рахунок зміни обсягу реалізованої продукції – зменшилася на 7, 9%.
5. Розкладання абсолютного приросту результативного показника по факторам проводиться на основі індивідуальних індексів та зведених агрегатних індексів. а) на основі індивідуальних індексів. Якщо результативний індекс є добутком факторіальних, то абсолютна зміна результативного показника є сумою абсолютних змін під впливом кожного з факторів. Задача 4. Розкласти абсолютну зміну виручки від реалізації продукції по факторам, використовуючи дані задачі 2 (підприємство №1). Висновки: у звітному періоді порівняно з базисним виручка від реалізації продукції на першому підприємстві зменшилася на 3125грн, втому числі за рахунок зміни ціни виручка збільшилася на 1375грн, а за рахунок зміни обсягу реалізованої продукції – зменшилася на 4500грн. б) на основі зведених агрегатних індексів. Якщо зведений агрегатний індекс дорівнює добутку агрегатних індексів якісного і кількісного факторів, то
Абсолютний вплив кожного з фактора окремо визначається як різниця між чисельникам і знаменником відповідного індексу: Задача 5. Визначити абсолютну зміну результативного показника в цілому по трьох підприємствах (задача 2) і розкласти її по факторам. Висновки: у звітному році порівняно з базисним виручка від реалізації зменшилася на 3525грн., в тому числі за рахунок зміни ціни виручка збільшилася на 1975грн., а за рахунок зміни обсягу реалізації зменшилася на 5500грн.
6. Загальні середні індекси будуються на основі агрегатних індексів з використанням індивідуальних індексів, в залежності від наявних ознак. Вони використовуються тоді, коли невідомі величини x і m, але є інформація про розміри результативних показників (М0, М1) у базисному або звітному періоді, а також є інформація про відносні зміни факторіальних показників у звітному періоді порівняно з базисним (іх, іm). Тоді на основі факторіальних агрегатних індексів (Іx, Im) будуються формули загальних середніх індексів. 1) Загальні середні індекси якісного фактору: Дано: М1;
Ми отримали середній гармонійний індекс якісного фактору. Дано: М1; М0;
Ми отримали середній арифметичний індекс якісного фактору. 2) Загальні середні індекси кількісного фактору: Дано: М0, М1,
Ми отримали середній гармонійний індекс кількісного фактору. Дано: М0
Ми отримали середній арифметичний індекс кількісного фактору. Задача 6. Визначити: зведені індекси фонду оплати праці, заробітної плати одного працівника, кількості працівників; абсолютну зміну фонду оплати праці у звітному році порівняно з базисним і розкласти її по факторам.
Висновки: фонд оплати праці у звітному періоді порівняно з базисним по двох цехах збільшився на 38%, в тому числі за рахунок зростання заробітної плати одного працівника фонд оплати праці збільшився на 11%, а за рахунок зміни кількості працівників – збільшився на 25%. Висновки: фонд оплати праці у звітному періоді порівняно з базисним збільшився на 38, 6 тис. грн. (за рахунок зміни середньої заробітної плати збільшився на 13, 9 тис. грн., за рахунок зміни кількості працівників – на 24, 7 тис. грн.).
7. Для вивчення зміни явищ більш ніж за два періоди застосовують ряди індексів за ланцюговою і базисною системами. Ланцюгові індивідуальні індекси обчислюються шляхом співставлення кожного наступного рівня з попереднім (ланцюгові темпи росту). Базисні індивідуальні індекси обчислюють шляхом співставлення кожного наступного рівня з першим, який приймається за базу. Добуток ланцюгових індивідуальних індексів = базисному за весь період. Задача 7. За перший рік продуктивність праці зросла на 5%, за другий – на 2%, за третій - зменшилася на 4% (ланцюгові дані). Як змінилась продуктивність праці за всі роки. Висновки: за 3 роки продуктивність праці зросла на 2, 9%. Для загальних агрегатних індексів це правило дійсне лише тоді, коли один із факторів постійний для всіх індексів.
Предмет и задача теории организации
Организация - сложный организм. В нем переплетаются и уживаются интересы личности и групп, стимулы и ограничения, жесткая технология и инновации, безусловная дисциплина и свободное творчество, нормативные требования и неформальные инициативы. У организаций есть свой облик, культура, традиции и репутация. Не понимая сущности организаций и закономерностей их развития, нельзя ни управлять ими, ни эффективно использовать их потенциал, ни осваивать современные технологии их деятельности. Зачем нужны организации, как они создаются и развиваются, на каких принципах строятся, почему и как изменяются, какие возможности открывают, почему их участники действуют так, а не иначе - ответы на эти вопросы призвана дать теория организации, опирающаяся на обобщения новейшего мирового опыта. Предметом изучения теории организации является анализ процессов, протекающих в организационных системах, включая закономерности и проблемы развития организаций, представляющих собой целенаправленное объединение в группы отдельных людей для совместной деятельности. Каждая организация является сложной системой, состоящей из отдельных элементов, звеньев, подсистем. Она осуществляет самостоятельную деятельность, планирует ее, вырабатывает стратегию и тактику своего поведения, имеет свои цели и интересы. Внутри организации существуют функциональные подразделения с налаженным взаимодействием. В ней создается определенный социальный микроклимат, регулируемый системой управления организацией. Деятельность организаций сложна и многообразна. Организации - явление живое и подвижное, в них люди вступают в различные отношения: личные, производственные, официальные, неофициальные. Поэтому организации относятся к динамически развивающимся, управляемым системам с целенаправленным действием. Деятельность организаций регламентируется законами, которые отражают специфику социальных организационных структур и их обособленность от естественных образований окружающего нас мира. Со временем отношения между различными организационными системами претерпевают значительные изменения. Возникают другие механизмы взаимодействия, создаются новые технологии работы, появляются не известные ранее типы организаций. На базе компьютерных технологий и сетевых телекоммуникаций происходит формирование мирового информационного пространства, в среде которого осуществляют свою деятельность все без исключения организации. В соответствии с этим организация, как субъект экономической и общественной жизни общества, активно использующий информационную среду обитания, требует нового подхода к процессам, протекающим в организационной среде, разработки новых законов, принципов и подходов к анализу закономерностей функционирования организационных систем. Основополагающая задача теории организации - изучение влияния, которое оказывают индивидуумы и группы людей на функционирование организации, на происходящие в ней изменения, на обеспечение эффективной целенаправленной деятельности и получение необходимых результатов. В теории организации речь идет не о технологиях производства, а об информационных технологиях управления на всех уровнях организационной деятельности. Теория организации призвана использовать достижения и данные целого ряда смежных научных дисциплин (психологии, социологии, социальной психологии, антропологии) для решения этих задач.
|