В-лімфоцити
В-лімфоцити походять із поліпотентної стовбурової клітини кісткового мозку, яка під впливом кістковомозкового мікрооточення спочатку диференціюється в клітину-попередницю лімфопоезу, потім – у клітину попередницю В-лімфоцитів. Дозрівання В-лімфоцитів відбувається в дві фази: Перша фаза – антигеннезалежна, відбувається у кістковому мозку з наступними послідовними етапами: поліпотентна стовбурова клітина → В-клітина-попередниця → про-В-клітина → пре-В-клітина → незрілий В-лімфоцит → зрілий В-лімфоцит. Друга фаза – антигензалежна - В-лімфоцити після контакту з антигеном активуються, трансформуються в плазмобласти, які починають проліферувати і формувати клон специфічних плазматичних ефекторних клітин. Характерною особливістю В-лімфоцитів є наявність на їх поверхні В-клітинного антигенрозпізнаючого рецептора (ВКР/BCR) - це мономерний IgМ, який має важкі та легкі ланцюги, з’єднані між собою дисульфідними мостиками. Легкі ланцюги і частина важких ланцюгів формують антигензв’язуючі фрагменти (Fab), за допомогою яких відбувається розпізнавання та зв’язування антигену. На відміну від Т-клітинного антигенрозпізнаючого рецептора, В-клітинний рецептор не потребує перетворення антигену в пептиди, а може розпізнавати цільний антиген. Частина важких ланцюгів утворює Fc-фрагмент В-клітинного рецептора, який має бокові білкові молекули: Ig–α та Ig-β. Вони виконують таку ж функцію, як і CD3 структура Т-клітинного антигенрозпізнаючого рецептора. За кластерами диференціації В-лімфоцитів поділяються на CD19 +, CD20 +, CD21 +, CD22 +, CD23 +, CD24 + тощо. Фенотип В-лімфоцитів наступний: · рецептори доFc-фрагменту IgG (їх у 100 разів більше, ніж на Т-лімфоцитах); · рецептори до С3b компоненту комплементу; · рецептори до еритроцитів миші; · рецептори до відповідних мітогенів (CD69); · антигени HLA ІІ класу; · молекули CD19, CD20, CD21, CD22, CD23, CD24;
В-лімфоцити поділяються на дві групи (В1 та В2) в залежності від класу імуноглобулінів/антитіл, які вони синтезують. · В1-лімфоцити – синтезують в основному антитіла класу IgМ із широкою специфічністю до різних антигенів та природні антитіла (без стимуляції антигеном). · В2-лімфоцити – переважають у дорослих осіб, характеризуються антигенспецифічною проліферацією та диференціацією, відповідальні за синтез імуноглобулінів різних класів високої специфічності, переважають при вторинній імунній відповіді, приймають участь у формуванні імунологічної пам’яті.
Функції В-лімфоцитів: · диференціація в плазматичні клітини, які продукують антитіла; · В-лімфоцити виступають у ролі антигенпрезентуючих клітин для запуску NК клітин та Т-ЦТЛ; · забезпечують антибактеріальний захист; · забезпечують антитоксичний захист.
|