Експресія TLR регулюється наступною бактеріальною мікрофлорою
При стимуляції TLR активована імунокомпетентна клітина починає продукувати фактор некрозу пухлин (TNF-α). Рецептори до TNF-α експресовані на всіх клітинах організму, їх помірна стимуляція викликає активацію кіназ і розвиток запалення в тканинах, а сильна стимуляція – активацію капсаз і апоптоз клітин.
Функція TLR в GALT: § Реалізують можливість відрізнити патогенну і непатогенну мікрофлору, забезпечують розвиток запалення на патоген і толерантність на непатогенну мікрофлору. § Активують транскрипційну активацію низки генів, які індукують імунну й запальну відповідь. § Контролюють індукцію адаптивної (специфічної) Th1 відповіді і відіграють важливу роль в Th2-залежній імунній відповіді за рахунок посилення інтенсивності дозрівання дендритних клітин. § Активація певних TLR сприяє зміні фенотипу і функції дендритних клітин. TLR на дендритних клітинах можуть моделювати синтез цитокінів (TNF-β, IL-6, TLR-12). Дендритні клітини, стимульовані TLR-2 і TLR-4 продукують відповідно IL-12 і IL-10. § Нормальні епітеліальні клітини конститутивно експресують TLR-2, TLR-5 і невелику кількість TLR-4 § мРНК TLR-4 і СD14 експресуються значною мірою в дистальних, TLR-2 – в проксимальних відділах кишки.
Природжений імунітет має наступі переваги: · фактори природженого імунітету відповідають на пошкоджуючий антиген дуже швидко і не потребують попередньої активації; · на клітинах природженого імунітету експресуються рецептори, які розпізнають мікроорганізми і не змінюються протягом життя людини; · фатори природженого імунітету виявляють селективні властивості, тобто не атакують антигенні структури власних клітин; · природжений імунітет формується незалежно від розвитку адаптивної специфічної імунної відповіді.
Суттєвими недоліками природженого імунітету є: · з метою знищення чужорідного антигену відбувається мобілізація одночасно всіх факторів природженого імунітету, що часто закінчується неадекватноою бурхливою реакцією та розвитком ускладнень; · фактори природженого імунітету нездатні специфічно розпізнавати патоген та вибіркого впливати на нього; · фактори природженого імунітету після контакту з патогеном не формують імунологічну пам’ять.
|