Комплекс маркетингу в банківській сфері
Масштаб маркетингової діяльності визначається основним комплексом маркетингу, який має назву маркетинг-мікс. Маркетинг-мікс – це набір факторів маркетингу, що піддаються контролеві, сукупність яких фірма використовує в прагненні викликати бажану відповідну реакцію з боку цільового ринку. У традиційний, орієнтований на товар маркетинг-мікс входить чотири основних елементи можуть бути: товар, ціна, методи поширення та просування. З деяким коректуванням ці елементи застосовані також і до банківського маркетингу. Однак у банківській сфері існують і інші змінні фактори, що банк може використовувати для створення впливу на попит своїх послуг. Вони містять працівників і клієнтів, фактичне середовище, у якому надається послуга, й сам процес надання послуги. Таким чином, чотири фактори, що входять у маркетинг-мікс товарного маркетингу, необхідно розширити до семи для сфери послуг, додатково включивши: – персонал; – матеріальні свідчення або фізичне оточення (будинки, уніформа й інше оточення); – процес (фактично виконувані процедури і дії для надання Отже, маркетинг-мікс, який рекомендується для банківської сфери, складається із семи факторів: товар, ціна, методи поширення і стимулювання, персонал, фізичне оточення і процес. Банк може контролювати й маніпулювати цими змінними факторами для отримання конкурентної переваги. Банкові варто вибрати свій маркетинг-мікс, щоб підтримувати стратегію та конкурентну позицію на ринку. У табл. 1.2 показані елементи розширеного маркетинг-міксу і приклади пов'язаних із ним дій. Розглянемо кожний елемент більш докладно. Таблиця 1.2 Маркетинг-мікс у банківській сфері
Товар (послуга) Фактор маркетинг-міксу «товар» у банківській сфері, крім одержання кредиту або процентних нарахувань, містить різноманітні послуги, запропоновані у межах визначеного «пакета» послуг. Він формується відповідно до вимог цільового сегмента ринку. Зміст, якість і додаткові послуги визначаються попитом ринку та конкурентним позиціонуванням. У цей фактор також містяться обслуговування і гарантії. Ціна Цінова політика банку займається такими проблемами, як установлення процентних ставок, складання прейскуранта, установлення знижок, розроблення умов платежу і кредитування; і ці проблеми на банківському ринку складніші, ніж на товарному. Наприклад, це може відігравати важливу роль в управлінні попитом: ціна на ту саму послугу може залежати від пори року або інших умов. Ціна також варіюється залежно від обсягу зробленого. У банківській сфері ціноутворення не тільки впливає на рівень попиту, але також повідомляє клієнтам відповідні чекання послуги щодо якості. Це особливо важливо для невловимих і професійних послуг. Тому що ціна – показник цінності, то банки частіше використовують цінову політику, засновану на цінності, а не на витратах. Гарний приклад цінової політики в банківській сфері: цінові рішення спільно приймалися співробітниками маркетингового і фінансового відділів. Трюк полягав у тому, що банк прийняв рішення установити досить високі процентні ставки за кредит, щоб забезпечити валовий прибуток, у той час як було досконале очевидно, що банк не є ціновим лідером на ринку. Така маркетингова стратегія повинна була переконати клієнта, що висока ціна відповідає надійності і високій якості послуг.
Методи поширення Фактор «методи поширення» в основному стосується місця розташування і розподілу послуг. Рішення про залучення клієнта до фіксованого місця розташування або доставку йому послуги залежить від ринку кожного виду послуг, від ціни, витрат і конкуренції. Послуги можуть бути пересувними, прив'язаними до місця розташування чи являти собою комбінацію цих характеристик залежно від міри, у якою послуга або частина її може бути відділена від місця її виконання. Таким чином, послуга надання інформації з комп'ютерної бази даних може використовуватися в будь-якому місці, де є телефонна лінія. Надання фінансових послуг вимагає наявності місцевих представників, але основна частина послуги може бути зроблена в будь-якому місці. Ухвалення рішення про місце розташування надзвичайно важливо для банків, тому що доступність послуги остаточно визначить, чи буде компанія успішна чи ні. Принаймні для деяких видів послуг правильним є те, що трьома важливими факторами успіху є місце розташування, місце розташування і місце розташування.
|