Кутові розміри
а) б) Рисунок 2.13 – Нанесення кутових розмірів: а) за наявністю осі симетрії; б) за відсутністю осі симетрії На рис.2.14 показано можливі варіанти комбінації діаметральних, радіальних та кутових розмірів. Рисунок 2.14 – Приклади комбінації діаметральних, радіальних та кутових розмірів: а) за наявністю осі симетрії; б) за відсутністю осі симетрії
Рисунок 2.15 – Приклад пластини прямокутної форми
На рис.2.16 показана пластина у формі кола та особливості нанесення розмірів форми і положення центрів однакових отворів.
Рисунок 2.16 – Приклад пластини прямокутної форми
Рисунок 2.17 – Приклад пластини прямокутної форми Деталь, поверхня якої складається переважно з поверхонь обертання (вал, вісь), має особливості у нанесенні розмірів, пов’язані з заміною зображення у вигляді кола позначкою «ø». Приклади нанесення розмірних ліній на деталях у вигляді циліндрів показані на рис.2.18.
а) б)
Рисунок 2.17 – Приклад деталей з віссю обертання: а) циліндричної форми; б) ступінчатої циліндричної форми
Типовим елементом валів є фаски – невеликий зрізаний конус, якій виконує різноманітні конструктивні та технологічні функції. На рис.2.18 показані приклади нанесення розмірів фасок, виконаних під різними кутами.
а) б) Рисунок 2.18 – Приклад деталей з фасками: а) під кутом 45º; б) під кутом 30º Крім фасок до типових елементів валів відносять проточки – різьбові, для виходу шліфувального кругу та інші. На рис.2.19 показане спрощене зображення проточки будь-якого призначення та її розміри.
Рисунок 2.19 – Приклад деталі з проточкою
Рисунок 2.20 – Позначення конусності
На валах, які містять елементи у вигляді частини сфери або конусу, розміри наносять за прикладами на рис.2.21.
Рисунок 2.21 – Приклади валів з елементами сфери і конусу
На рис.2.22 показано приклад нанесення розмірів на валові, поверхня якого є комбінацією різних поверхонь обертання і однієї граної поверхні.
Рисунок 2.22 – Нанесення розмірів на валові
|