Приклад послідовності нанесення розмірів на деталях
Виконання графічного завдання на тему «Нанесення розмірів» передбачає нанесення розмірних ліній та числових значень на кресленнях пластини і вала. Графічна робота виконується на окремому аркуші формату А3 (допускається використовувати два окремих формати А4 за умови дотримання правила розташування деталі «Вал» таким чином, що вісь обертання є горизонтальною прямою). Послідовність виконання: 1. На обраному форматі (А3 або А4) накреслити задане зображення плоскої деталі (пластини) у довільному масштабі:
2. Нанести розміри «форми» кожного елементу, що знаходиться в межах зображення пластини. Наприклад: - розміри діаметрів отворів (на рисунку показані два отвори, які за розмірами однакові, тому їх розмір задано за допомогою однієї розмірної лінії, але з обов’язковою вказівкою кількості таких отворів - (2 отв., 3 отв. тощо);
- розміри замкнених елементів, які складаються з частин кіл та лінійних ділянок. Такі елементи мають три розміри «форми», варіанти нанесення яких наведені безпосередньо на зображенні пластини і на окремому рисунку:
- елементи, що містять сектори кіл, обов’язково потребують показу їх кутового розміру та розмірів радіусів, наприклад, як показано на зображенні пластини або на окремому рисунку:
3. Після нанесення розмірів «форми» внутрішніх елементів, проставляють розміри їх «положення», тобто розмірі, які «фіксують» положення елементів відносно точок, ліній, поверхонь деталі, інакше кажучи, баз. Наприклад: - фіксують відстань між центрами отворів у разі їх симетричного розташування (на заданій пластині отвори ø 12 розташовані симетрично відносно горизонтальної вісі зображення, то проставлено розмір між осями – 34);
4. В останню чергу, як правило, проставляють розміри зовнішнього контуру пластини (на рисунку це розміри – 54 і R17) і розмір товщини пластини в межах від S1 до S3):
5. Накреслити на обраному форматі (А3 або А4) зображення деталі з віссю обертання (вал) за заданим варіантом у довільному масштабі зберігаючи пропорції між окремими складовими:
6. Проставити розміри фасок та проточок:
7. Проставити розміри «положення» проточок відносно баз (на рисунку у якості бази обрано лівий торець деталі):
8. Проставити діаметральні розміри поверхонь обертання, з яких складається деталь:
9. Проставити розміри індивідуальних складових (наприклад, розмір сферичної частини - Rсф.14, конусність тощо) та габаритні розміри вала:
|