Основні теоретичні положення. Нехай за допомогою світловіддалеміра або GPS-методом вимірювалась відстань D0 між двома довільними точками на земній поверхні
Нехай за допомогою світловіддалеміра або GPS-методом вимірювалась відстань D 0 між двома довільними точками на земній поверхні. Задача полягає у визначенні проекції цієї лінії на поверхні референц-еліпсоїда, застосовуючи метод проектування.
Рисунок 4 – До визначення редукції виміряної віддалі Оскільки на фізичній поверхні Землі прилади для вимірювання віддалей встановлюються в робоче положення за допомогою рівнів, то безпосередньо виміряна віддаль відноситься до прямовисних ліній в точках вимірювань. Тому першою поправкою, яку необхідно вводити у виміри є поправка за відхилення прямовисних ліній в точках спостережень . Величину цієї поправки обчислюють за формулою: (25) Тут: і – кути відхилення прямовисних ліній по напрямку вимірювання; = НВ – НА – є перевищенням точок спостереження. Приймемо, що в точках спостереження кути відхилення мають однакове значення. Тоді величину цього кута розраховуємо за формулою (26) Тоді віддаль, що підлягає редукуванню визначиться з виразу: D = D 0 + . Редукція віддалі D проводиться в такій послідовності. (27) В (27) Hm – середнє значення геодезичних висот, що визначається як середнє арифметичне із значень висот точок А і В, а RA - радіус кривини еліпсоїда по напрямку, заданому азимутом А. Обчислення значення цього радіуса проводимо за формулою (28) Тут: – середнім радіусом кривини еліпсоїда в початковій точці лінії, а В – геодезична широта цієї точки. Довжина дуги нормального перерізу еліпсоїда між точками А 0 і В 0 на його поверхні визначається з формули (29) де – поправка, що дозволяє здійснити перехід від хорди до нормального перерізу на поверхні еліпсоїда. Значення цієї поправки обчислюють за формулою (30)
|