Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 3 Визначення складових відхилень прямовисних ліній астрономо-геодезичним способом
Мета роботи – засвоїти теорію астрономо-геодезичного методу визначення складових відхилень прямовисних ліній і методику обчислення цих складових за допомогою астрономічних і геодезичних координат, визначених в точках дослідження.

Завдання: в заданій точці місцевості, використовуючи задані координати, обчислити значення складових відхилень прямовисних ліній.

Тривалість виконання завдання – одне заняття.

 

 

Основні теоретичні положення

Відхилення прямовисних ліній – це кут, який у тій чи іншій точці місцевості утворюють прямовисна лінія, відтворена в даній точці, з нормаллю до поверхні земного еліпсоїда в цій же точці. В астрономо-геодезичному методі визначення відхилень прямовис-них ліній напрямок прямовисної лінії відтворюється вданій точці астрономічними координатами точки спостереження: φ – астроно-мічною широтою і λ – астрономічною довготою, а напрямок нормалі до поверхні земного еліпсоїда однозначно визначається геодезичними координатами точки спостереження: В – геодезич-ною широтою, L – геодезичною довготою і Н – геодезичною висотою

 

Рисунок 3 – Кут відхилення прямовисних ліній

 

Поверхня геоїда і загального земного еліпсоїда чи референц-еліпсоїда в більшості випадків не паралельні між собою, що обумовлює не співпадання прямовисних ліній і нормалей до еліпсоїда, як це показано на рисунку. Кут u, утворений в точці дослідження цими лініями і є кутом відхилення прямовисної лінії.

Якщо нормаль береться до загального земного еліпсоїда, то такий кут відхилення прямовисних ліній називається абсолютним, а якщо враховується нормаль до поверхні референц-еліпсоїда – то кут відхилення прямовисної лінії називається відносним. Абсолютні значення кутів відхилення прямовисних ліній характеризують реальний розподіл мас в тілі Землі, а на величину відносних відхилень прямовисних ліній впливають параметри прийнятого референц-еліпсоїда, його орієнтування в тілі Землі, значення абсолютних відхилень в точках дослідження.

Абсолютні відхилення прямовисних ліній, в свою чергу поділяються на загальні і місцеві. Загальні абсолютні відхилення прямовисних ліній характеризують хвилі фігури геоїда, а місцеві – дають характеристику відхилень геоїда від загального земного еліпсоїда на регіональному рівні. За величиною загальні абсолютні відхилення прямовисних ліній можуть досягати 6-8′′, а місцеві – до 90", як, наприклад, на одному із Гавайських островів.

В геодезичній практиці, як правило, визначають не кути відхилення прямовисних ліній u, а їх проекцію на площину меридіана точки дослідження і проекцію на площину першого вертикала у цій точці .

В теорії до астрономо-геодезичного методу визначення складових відхилень прямовисних ліній отримали такі формули для обчислення цих складових :

(16)

За значеннями складових відхилень прямовисних ліній можна обчислити значення кута відхилення прямовисної лінії в точці дослідження, користуючись формулою

(17)

 

 Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 975. Нарушение авторских прав


Рекомендуемые страницы:


Studopedia.info - Студопедия - 2014-2018 год . (0.001 сек.) русская версия | украинская версия