Порядок виконання роботи. В абсорбер 4 заливають мірним циліндром 100мл води
В абсорбер 4 заливають мірним циліндром 100мл води. Повільно відкривають вентиль 2. Суміш аміаку і повітря буде проходити через уловлювач 3, а пізніше через шар води в абсорбері 4. При цьому аміак поглинається водою, а повітря через відвідну трубку 5 буде виходити в атмосферу. Суміш пропускають через воду на протязі 15хв, після чого вентиль 2 закривають. Аміак при проходженні через воду вступає з нею в хімічну взаємодію. При цьому утворюється розчин нашатирного спирту: NH3+H2O=NH4OH (1.1) Заміряють температуру рідини а абсорбері до і після абсорбції і фіксують зростання температури за час абсорбції. Титруванням, утвореного в абсорбері нашатирного спирту, розчином соляної кислоти визначають його нормальність. В колбу 6 наливають 2мл утвореного розчину нашатирного спирту з абсорбера 4 і додають декілька крапель індикатора – спиртового розчину фенолфталеїну. Розчин нашатирного спирту, який має лужне середовище забарвлюється в рожевий колір. В бюретку 7 заливають 0, 1н розчин соляної кислоти. Повільно відкриваючи краник, на бюретці 7, краплями добавляють розчин соляної кислоти в колбу 6, весь час перемішуючи рідину в колбі. В момент, коли розчин в колбі обезбарвиться, подачу соляної кислоти припиняють. Зміна забарвлення розчину говорить про те, що весь нашатирний спирт нейтралізований кислотою.
1.5 Обробка результатів досліду
Нормальність нашатирного спирту знаходять за формулою: , (1.2) де - нормальність розчину кислоти; - об’єм кислоти, що пішов на титрування, мл; - об’єм нашатирного спирту, взятого для титрування, мл. Кількість утвореного в абсорбері нашатирного спирту визначають за формулою: , (1.3) де 100 – об’єм води в абсорбері, мл; - молярна маса нашатирного спирту, г/моль; 1000 – об’єм води, необхідний для приготування 0, 1н розчину нашатирного спирту, мл. Дослідні результати заносять в табл.1.1. За ними роблять висновок про проходження процесу абсорбції.
Таблиця 1.1 – Дослідні дані
1.6 Контрольні питання 1.Для чого призначений процес абсорбції і в чому полягає його суть? 2.Наведіть приклади використання абсорбції на підприємствах нафтогазового комплексу. 3.Як на процес абсорбції впливає концентрація компоненту у вихідній суміші? 4. Як на процес абсорбції впливають температура і тиск? 5. Як на процес абсорбції впливає питома витрата абсорбенту? 6. Як на процес абсорбції впливають час і площа контакту газової суміші та абсорбенту? 7. Опишіть лабораторну установку для проведення абсорбції. 8. За якими формулами визначають нормальність і кількість утвореного нашатирного спирту? 9. Який порядок виконання роботи на лабораторній установці?
|