Задача 1. При обговоренні в Кабінеті Міністрів України Програми державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників на 2009 – 2012 рр
При обговоренні в Кабінеті Міністрів України Програми державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників на 2009 – 2012 рр. виникла дискусія між міністром охорони навколишнього природного середовища та міністром аграрної політики України. Останній наполягав на включенні в програму положення щодо державних дотацій фермерським господарствам, які збільшуватимуть посівні площі за рахунок вирощування рапсу, тоді як перший – категорично проти цього заперечував. В обґрунтування заперечень міністр охорони навколишнього природного середовища стверджував, що рапс є рослиною, яка значно виснажує ґрунт, чим негативно впливає на стан всієї екосистеми. Фінансування ж державою площ вирощування такої культури не тільки фактично є наданням коштів на погіршення стану навколишнього природного середовища, але й суперечить міжнародно-правовій концепції сталого розвитку, обов’язковій для України, якою заборонено надавати перевагу будь-якій одній із трьох його складових.
Визначте види правовідносин, які виникли. На основі комплексного аналізу міжнародно-правових джерел визначте, в чому полягає суть концепції сталого розвитку? Яке співвідношення міжнародно-правових норм щодо сталого розвитку та національного законодавства України? Проаналізуйте положення Програми, які викликали дискусію, та позиції міністрів. Вирішіть справу. Задача 2. З метою реалізації екологічної складової концепції сталого розвитку групою народних депутатів України до Верховної Ради України внесено проект закону щодо заборони діяльності підприємств хімічної промисловості, діяльність яких не відповідає вимогам безпечності, які є чинними на території ЄС. В пояснювальній записці до проекту зазначається, що переважна більшість хімічних виробництв в Україні є надзвичайно екологічно шкідливими, їх переоснащення та модернізація не здійснюються. В свою чергу, прийняття запропонованого закону не тільки стане стимулом до посилення рівня безпечності відповідних підприємств, але й забезпечить реалізацію Україною її міжнародно-правових зобов’язань щодо впровадження принципу сталого розвитку. Нормативи ЄС обрані як орієнтири, тому що є загальновизнаними світовою спільнотою як найменш екологічно шкідливі. Проект закону направлено для висновку до Головного науково-експертного управління апарату Верховної Ради України. Визначте види правовідносин, які виникли. Надайте оцінку запропонованому проекту закону з точки зору його відповідності Конституції України та міжнародно-правовим зобов’язанням України щодо забезпечення сталого розвитку.
|