Визначення потужності і частоти обертання двигуна
Потужність двигуна залежить від необхідної потужності робочої машини, а його частота обертання — від частоти обертання приводного вала робочої машини.
1. Визначити необхідну потужність робочої машини кВт: — якщо у вихідних даних на проектування зазначене значення тягової сили , кН, і лінійної швидкості v, м/с, тягового органу робочої машини; — якщо зазначено значення обертаючого моменту Т, кН м, і кутової швидкості , рад/с, тягового органу робочої машини.
2. Визначити загальний коефіцієнт корисної дії (ККД) привода:
(1.1.)
де — коефіцієнти корисної дії закритої передачі (редуктора), відкритої передачі, муфти, підшипників кочення (за кінематичною схемою в редукторі дві пари підшипників) і підшипників ковзання (за схемою на приводному валу робочої машини одна пара підшипників). Значення ККД передач і підшипників вибрати з табл. 1.2. 3. Визначити необхідну потужність двигуна , кВт: (1.2.) 4. Визначити номінальну потужність двигуна , кВт. Значення номінальної потужності вибрати з табл. 1.1 по величині, більшої, але найближчої до необхідної потужності :
(1.3.)
5. Вибрати тип двигуна (табл. 1.1). Кожному значенню номінальної потужності відповідає в більшості не одне, а кілька типів двигунів з різними частотами обертання, синхронними 3000, 1500, 1000, 750 об/хв. Вибір оптимального типу двигуна залежить від типів передач, що входять у привод, кінематичних характеристик робочої машини (вихідні дані), і виробляється після визначення передаточного числа привода і його ступіней (п. 1.2). При цьому треба врахувати, що двигуни з великою частотою обертання (синхронної 3000 об/хв) мають низький робочий ресурс, а двигуни з низькими частотами (синхронними 750 об/хв) досить металоємні, тому їх небажано застосовувати без особливої необхідності в приводах загального призначення малої потужності. У наведеному нижче прикладі розглядається і аналізується можливість застосування для обраної номінальної потужності всіх типів двигунів. Таблиця 1.2 Значення ККД механічних передач (без втрат у підшипниках)
Примітки: 1. Орієнтовні значення ККД закритих передач у масляній ванні наведені для коліс, виконаних по 8-й ступені точності, а для відкритих — по 9-й; при більш точному виконанні коліс КПД може бути підвищено на 1...1, 5%; при меншій точності — відповідно знижено 2. Для черв'ячної передачі попереднє значення КПД приймають . Після встановлення основних параметрів передачі значення КПД слід уточнити (3.3, п. 10). 3. Втрати в підшипниках на тертя оцінюються наступними коефіцієнтами: для однієї пари підшипників кочення ; для однієї пари підшипників ковзання . 4. Втрати в муфті приймаються .
|